Сушата с най-опасни последици за Пловдивско, Пазарджишко и Добруджа
Нивото на Марица при Свиленград е едва 77 см, на река Чепеларска при Бачково – 34 см
Сушата, която се очертава поради липсата на сняг и валежи, ще е с най-опасни последици за областите Пловдив, Пазарджик, както и в Добруджа. За това предупредиха от Министерството на околната среда и водите. Има риск в края на лятото тази година селищата, които черпят питейна вода от речни и планински източници или от подземни сондажи, да бъдат изправени пред криза, цитира МОСВ сайтът „Дневник“. Водоизточниците на Пловдив са именно сондажи, като незначителна част от града се водоснабдява от река Първенецка.
Данните на екоминистерството показват, че в сравнение със същия ден на миналата година всички реки в България имат по-ниско ниво и по-малки водни количества. Точно преди една година нивото на река Дунав е било със 180 сантиметра по-високо, съобщи Би Ти Ви.
Според графиката на департамент „Хидрология“ към Националния институт по метеорология и хидрология, нивото на река Марица при Свиленград е едва 77 см, като около Коледа през 2013 г. е стигало 96 см. На река Чепеларска при Бачково е около 34 см, а преди 25 дни е стигало 62 см.
Под критично ниското ниво са реките Искър при Нови Искър, Марица при Радуил, Вит при Тетевен. „Тенденцията е, че притокът към язовирите е почти никакъв, защото няма сняг и топене, но това се е случвало през 1993 г. и 1994 г., след това има засушаване. Очакват се слаби валежи, водите ще се покачат малко“, смята хидрологът от БАН Снежана Балабанова.
Водите на язовир Искър са се отдръпнали с 15 метра навътре, а водоемът е пълен над 72 на сто. Дори да не падне капка дъжд, столичани ще имат вода за пиене в продължение на година и половина и то без равнището на „Искър“ да стигне до санитарния минимум“, увери Асен Личев от дирекция „Управление на водите“ в министерството.
Положението при язовирите, които се използват за поливане обаче, не е оптимистично. Докато в язовир Искър водата е само със 160 милиона кубически метра по-малко от допустимото, язовир Огоста в Монтана, който се използва за поливане, е достигнал най-ниското ниво в историята си. От четири месеца не работят и двете водно-електрически централи под водоема. Общият обем на „Огоста“ е 506 милиона кубика и всеки ден намалява със 70 000 до 80 000 кубика.
В най-тежко състояние са пловдивските напоителни язовири „Пясъчник“ и „Домлян“. Драстичният спад е в резултат на 4-годишно засушаване.
Въпреки сушата Враца, Монтана, Берковица и още 30 селища в района ще имат вода за пиене тази година. Язовир Среченска Бара е пълен близо 70 на сто от капацитета си.