Готвят закриване на Селскостопанска академия! Доц. Бозуков: Ще се борим срещу това безумие!
Изпращаме декларация до институциите, започваме подписка, ще търсим подкрепата и на браншовите организации, заяви председателят
Учени предполагат, че „реформата“ е заради имотите на институтите
Замислена е радикална реформа, която ще доведе до закриването на Селскостопанска академия (ССА). Тя предвижда част от институтите да преминат към БАН, други, заедно с опитните станции, ще бъдат превърнати в експериментални бази на някои ВУЗ, трети ще бъдат закрити, пише в. „Преса“.
АгроПловдив се свърза с председателя на ССА доц. д-р Христо Бозуков за коментар:
Доц. Бозуков, кой е авторът на реформата?
Реформата се подготвя от Министерството на образованието и науката. Предполага се, че чрез нея държавата ще си спести 20-24 милиона лева.
Как ще реагирате срещу това?
Вчера имах среща с директорите на всичките 25 института. Подготвихме декларация, която ще бъде изпратена днес до председателя на Народното събрание, президента, премиера, председателя на парламентарната комисия по земеделие и храни, министрите на земеделието и храните, и на образованието. Отделно от това от днес всички директори на институтите към ССА ще направят събрания, на които ще запознаят колективите с подготвяната реформа. Ще бъдат събрани подписки срещу нея. Ще се борим срещу това безумие с всички средства. Няма да съм аз човекът, който ще затвори последен вратата на академията!
Какви са мотивите за разтурянето на ССА?
Ще ви кажа какви са мотивите да се борим срещу разтурянето на ССА. Селското стопанство е приоритет на България, това го знаят и малките деца. То е записано ясно и в Програмата 2020. В институтите е съсредоточен целият генофонд на България като растителни и животински видове. Добруджанският институт осигурява 96% от зърното, което се засява в страната. Около 70 процента от тютюна, който се отглежда, е от семена на Института по тютюна и тютюневите изделия, 65 на сто от зеленчуците са от звената към ССА и т.н. Това богатство не бива да се затрива, защото е против интересите на България.
Вие лично как си обяснявате намерението да се затвори ССА?
Освен икономията на държавни средства, не са без значение и имотите на академията. Институтите притежават около 150 000 декара земя. С най-много площи е Добруджанският институт – 20 000 декара плюс още 10 000 от държавния поземлен фонд. Освен това академията има богат сграден фонд. Всичко това е трън в очите на някого.
Какво е контрапредложението на академията?
Ние искаме една малка промяна в закона, която да даде автономия на ССА. Ако държавата ни финансира с 20 милиона лева годишно, ССА може да си осигури приходи от научна дейност в размер на още толкова. 40 милиона лева ще са ни напълно достатъчни. Освен това можем да се реорганизираме. Реорганизацията в никакъв случай не бива да става чрез съкращаване на щатове. И без друго ССА е с числен състав под санитарния минимум – 2340 души. Между 2007 и 2013 г. бяха съкратени над 1600 души. Само през 2012-2013 г. 400 щата бяха отрязани. Знаете ли, че в момента в Института по тютюна и тютюневите изделия няма щат за чистачка и научните работници сами се грижат за чистотата? Това е абсурдно, но е факт! Необходими са ни 10 милиона лева, за да се реорганизираме. Имаме нужда от нова техника и апаратура. Институтите работят с 30-годишно оборудване!
Освен с декларацията и с подписките, с какво друго ще се защитите?
Предвиждаме срещи с браншовите организации. Надяваме се на тяхната подкрепа. Първата ни среща ще е с Асоциацията на земеделските производители в България. Тютюнопроизводителите също ще застанат зад нас. Надяваме се и зърнопроизводителите за ни подкрепят. Животновъдните организации – също. Нима може да има модерно земеделие, ако българската наука е закрита?
Заставам категорично зад Председателя на ССА ! Напълно и безрезервно подкрепям позицията на доц. Бозуков и съм убедена, че такава е позицията на аграрната академична общност. Защото просперитетът на страната ни е немислим без силно селско стопанство. А за неговото успешно развитие науката няма алтернатива.