Електронно гласуване и на следващия ден България ще е друга
Вече няма леви и десни идеологии, а има гражданска и политическа демокрация, твърди Добромир Гущеров
Да приемем, че задължителният вот е като плащане на данъци, предлага Соломон Паси
Електронното гласуване, заедно с елемента „задължително гласуване“, ще промени напълно политическото статукво в България. Това е абсолютно сигурно според бизнесмена Добромир Гущеров, който бе в студиото на Би Ти Ви. Той подкрепи увереността си като даде пример със силното противопоставяне на управляващите на поискания от президента Росен Плевнелиев референдум. Два от въпросите в него са именно за задължителния и за електронния вот.
„Електронното гласуване е бъдещето и който е против него е против бъдещето. Той е отломка на миналото“, видя бизнесменът, бивш член на БСП и бивш депутат. От 2006-2007 г. светът е друг – на интер обществото. Типът на комуникация се промени. Партиите и гражданските сдружения стават архаични по форма.
Според Гущеров вече няма ляво и дясно. Има демокрация, свързана с гражданските инициативи. И демокрация, свързана с партийното управление. Бизнесменът е изцяло „за“ първата форма, която представлява и пряка демокрация. Тя е наложена от 50 години в Швейцария. Това не означава, че у нас не бива да има партии и парламент. Не, Народното събрание ще си работи. Но когато в гражданското общество се появи несъгласие с текстове от приеманите закони, то може да поиска референдум. А резултатите от референдума ще задължат управляващите да се съобразят с гласа на хората. Добромир Гущеров посочи и трите властови позиции в подобна държава с пряка демокрация – граждански инициативи – парламент – президент.
Подкрепа за електронното гласуване изрази и председателят на Атлантическия клуб Соломон Паси. Плюсовете от него са, че българите в чужбина ще могат да упражнят правото си на избиратели. Образованите в страната също ще предпочетат този начин на гласуване и ще бъдат по-активни. При последното преброяване през 2011 г. 3 милиона българи показаха, че имат електронна култура.
Злоупотребата не трябва да предотвратява употребата, бе отговорът на Паси на въпроса дали няма опасност да се манипулира електронният вот. Това, че с ножа можеш да се порежеш, не означава, че трябва да бъде забранен, даде пример той. Задължение на властите е да обезпечат ненамесата в електронния вот.
Макар и временно, гласуването трябва да стане задължително. Както сме длъжни да си плащаме данъците, така и гласоподаването трябва да се разглежда като данък към демокрацията. Колкото повече хора са гласували за едно управление, толкова то ще има повече сила, защото зад него ще стои едно истинско мнозинство, смята Паси.
Бъдещето е на електронната демокрация. В нея гражданите могат дори да не знаят името на премиера, но ще имат увереност, че механизмите на управлението работят гладко. Това е като един самолет, в който пасажерите не знаят, че управлението е поверено на автопилот. Но се усещат комфортно и безопасно. Защото ако трябва ние да си избираме пилота, както се е случвало досега, ще се огледаме-огледаме … и ще изберем стюардесата. Досега, с едно-две изключения, българите винаги сме избирали стюардеси и сме катастрофирали, усмихна се на сравнението си Соломон Паси.