До 2060 г. всеки трети българин ще е пенсионер
До 2060 г. българите в трудоспособна възраст (20-64 г.) ще се стопят с около 45%, а всеки трети ще е в пенсионна възраст, ако се запазят сегашните критерии. В същото време децата ще намаляват. Това е прогнозата за населението на България на Националния статистически институт (НСИ).
Като цяло сегашните 7,2 млн. българи, живеещи в страната, ще намалеят до 5,3 млн. души, или с около 25%. Още по-негативно развитие очертава прогнозата, направена при допускания, че в следващите десетилетия социално-икономическите процеси у нас ще бъдат неблагоприятни. При подобен сценарий населението на България ще се свие до 5,173 млн. души.
Последствията от застаряването и намаляването на населението ще нанесат тежък удар върху пазара на труда и ще повишат драстично разходите на пенсионната система, освен ако не бъде направена поредна реформа за повишаване на пенсионната възраст.
В момента хората в трудоспособна възраст са около 4,4 млн., или 61% от общото население. До 2060 г. броят им ще се свие до 2,6 млн., а делът им ще е под половината от всички българи.
Въпросът откъде ще идват парите за пенсии ще продължава да тежи с все по-голяма сила. През 2060 г. се очаква населението над 64 години – над сегашната пенсионна възраст, да надхвърли 1,772 млн. души, или 33%. Сега делът им е около 20%.
В същото време делът на подрастващите, които са и бъдещите работници, ще продължава да намалява. В момента младите до 19 г. са 1,315 млн. Очакванията са, че през 2060 г. децата ще намалеят с над 400 000.
Тежката демографска ситуация беше обсъдена от учени от БАН вчера. Като мярка за насърчаване на раждаемостта те предложиха правителството да преустанови плащането на детски добавки “на калпак”. Според тях трябва да се въведе механизъм, който да позволи най-нуждаещите се да получават повече пари. Нужни са и специални финансови стимули за образовани родители с повече деца. В момента детски вземат семействата с месечен доход до 350 лв., а сумата е еднаква за всички – 35 лв. за първо дете и 50 лв. за второ.
Учените акцентираха и върху проблемите на пазара на труда. Сред най-острите са неефективното използване на работната сила и продължителната безработица, при която хората губят квалификацията си, отбеляза доц. Кремена Борисова. Тя цитира данни на социалното министерство, че до 2020 г. работните места за хора с ниска квалификация ще намаляват. В същото време се очаква този тип работници да стават все повече. И сега те са значителен дял от безработните – близо половината от регистрираните в бюрата по труда. За да се реши проблемът, са необходими стимули за фирмите, които инвестират в обучението на работниците си. Трябва да се работи за преодоляване на стереотипите сред бизнеса. Те ограничават наемането на майки с деца и хора в предпенсионна възраст.