Най-после: Национално сдружение на малките фермери (обновена)
40 души учредяват новата организация днес, надяват се към тях да се присъединят още десетки хиляди
40 ентусиасти учредиха днес Национално сдружение на малките семейни ферми и преработватели. за председател е избран Мъгърдич Хулиян, а членове на Управителния съвет са Росен Михайлов, Лозан Миладинов, Стефан Сариев, Андрей Чалъков и Рангел Матански. От Пловдивска област сред учредителите са Ангел Търпов, който е служител в Службата за съвети в земеделието, и Любен Каридов.Преди това организаторите дадоха пресконференция
От нея стана ясно, че в началото членовете на сдружението ще са 40, но се разчита към учредителите да се присъединят още десетина хиляди дребни производители на сурова и преработена продукция.
Мъгърдич Хулиян посочи, че броят на малките ферми в страната е около 85 000 и уточни, че дефиницията на понятието „малки“, дадена от Министерството на земеделието и храните, е притежаване на 2 до 8000 производствени единици и стопанство до 10 ха. Така наречените „производствени единици“ се изчисляват по формула. Хулиян даде пример за малко стопанство с 8000 единици: „Това е, да кажем, ферма с 40 декара праскови и 10 крави“.
Новото национално сдружение ще има Управителен съвет, избран на отраслов принцип, поясни преди събранието Хулиян. В него трябва да има
представители на отделните браншове – животновъдство, зеленчукопроизводство, овощарство, пчеларство, етерично-маслени култури и т.н. Ще има също така и Регионален съвет с хора от всички области. В момента липсват само учредители от Видинско и Монтана, всички други области си имат свой представител. Именно регионалните представители на новото сдружение ще агитират и други малки фермери и преработватели да се включат в организацията.
Първата задача на сдружението ще е да се включи в работните групи, които обсъждат в МЗХ модела на новата селскостопанска политика и прилагането и у нас.
Сред важните приоритети на организацията ще са действия за промяна на Наредба 26, която регламентира директните доставки. Тя действа от 2010 г., но е неприложима за малките стопанства. Има твърде много изисквания, с които могат да се справят само средните и големите производители. Чрез изменения в наредбата, малките семейни ферми разчитат на облекчен режим, който да им позволи ако са животновъди, да произвеждат традиционно сирене, кашкавал и други млечни продукти, които могат да продават „на светло“. А също така и местни изделия по стари български рецепти.
Друга генерална задача на Националното сдружение на малките семейни ферми и преработватели ще е да създадат пазари на производители, каквито има в европейските държави. За целта обаче са необходими три неща – промяна на Наредба 26 (за да може на фермерските пазари да се излагат млечни и месни продукти), голяма членска маса и добро отношение на месните власти, които да разрешат провеждането на пазари в определени дни. В редица мегаполиси в ЕС местните фермери разполагат с един ден от седмицата, в който пристигат с каравани и пазарни маси, и продават на клиентите нещата, които са произвели.