Китайският мегаполис Шънджън иска да внася наши биологични продукти
Кметовете на 16-милионния град и 300-хилядния Пловдив подписаха договор за побратимяване
Китайският мегаполис Шънджън желае „тясно сътрудничество в областта на селското стопанство и по-специално на биологичното производство“. Това заяви в обръщението си при откриване на Втория бизнес форум в Новотол Пловдив кметът на 16-милионния град Ксу Цин. Той пристигна с делегация от китайски бизнесмени, които желаят да си партнират с български компании. Кметът Цин изрично подчерта, че днешното посещение е в резултат на януарската среща между президентите на България Росен Плевнелиев и на Китай Си Цзинпин. С това посещение Китай отбелязва 65 години от установяването на дипломатически отношения между двете държави.
Бизнесмени от България и от Пловдив присъстваха на откриването на форума, но единственият представител на държавата бе Велина Панчева, директор на Дирекция „Стратегии, анализи, планиране и пазари“ в Министерство на земеделието и храните и предишен шеф на Областна земеделска дирекция в Пловдив. Тя прочете обръщение към делегацията от името на земеделския министър проф. Димитър Греков. В него той припомня последните официални срещи между наши държавници и китайски ръководители. През 2013 г. България е експортирана за Китай стоки в обем на 8.651 милиона долара, а вносът от Китай е бил за 40.134 милиона долара. Към държавата от Далечния Изток са изнесени български пресни плодове, царевица, маслодайни култури, вина. Предстои да се разработи и пазарът на месо и риба.
Областният управител на Пловдив не бе забелязан.
Кметовете на китайския град Шъндзън – Ксу Цин и на Пловдив Иван Тотев подписаха договор за побратимяване на
двата града. Кметът Цин връчи на председателя на Българо-китайската асоциация за бизнес развитие Ангел Христозов и символичен ключ на общината.
Преди подписването на договора бяха излъчени филми за Пловдив и за Шъндзън. От филма за китайския град се разбра, че в него е второто по големина в света пристанище за контейнери. Само преди 30-на години Шъндзън е бил съвсем малък град и населението му е наброявало около 30 000 души. „Ние сме градът на големите производители, които произвеждат качествена продукция. Качеството е нашата най-висока и голяма цел“, обясни кметът Ксу Цин.
Той разказа, че Шънджън е изключително зелен град с ниски водородни емисии. Половината от територията му е обхваната от програма за екологичен контрол. „Шънджън е град на любовта и на сърдечното отношение към всички“, каза Ксу Цин.
Веднага след връчването на ключа на Шънджън бяха подписани меморандуми и договори за сътрудничество между
фирми от Шънджън и България. Във фоайето на хотела бе наредена изложба „Произведено в Шънджън“.
Следобедът продължава с представяне на наши и китайски фирми и делови срещи между мениджъри.
Форумът ще продължи до сряда, 26 март включително.