30 март: „Смъртта почука на вратата ми и каза – тръгвай, няма как“, Емил Димитров
Девет години откак ни напусна романтикът, мразеният и обичан попизпълнител (видео)
Преди девет години медиите съобщават: „Емил Димитров ни напусна“. България се прощава с един от най-големите си таланти, с обичания в много страни по света изпълнител, със самотния Емил Димитров. Последното стихотворение, което той е написал, започва така: „Смъртта почука на вратата ми и каза – тръгвай, няма как… Певецът с песните воюва, сърцето му е хляб за всички… Но Господ каза да се върна и дяволът се съгласи.“
Емил Димитров, който преживе бе както обичан, така и разпъван на кръст, не е бил надарен само с хубав, кристален глас. Той е написал сам музиката на едни от най-хубавите си песни, бил е също така и поет. Емил далеч надминава славата на родителите си. А те са били наистина популярна двойка през 50-те и 60-те години – факирът Мити и асистентката му Сиси. Сиси всъщност е французойката Анастасия, която се разделя със съпруга си Димитър Димитров и се завръща във Франция. Затова и държавата на кралете, революциите и Едит Пиаф, става като втора родина на Емил Димитров.
Бившата му и за кратко съпруга Грета Ганчева разказва във филма на Стилиян Иванов, че „Емил е единственият човек, който без никакви протекции, без никаква помощ от никого – нито от ЦК, нито от Политбюро – стана звезда благодарение на себе си. Благодарение на таланта си, защото, когато се появи на сцената, България веднага го заобича.“ Митко Щерев пък допълва, че композиторите силно са го мразели. Покойният Коста Цонев си припомня концертите на изпълнителя, в които е участвал и той, тълпите от влюбени момичета. „Той беше като Бог“, признава артистът. „Беше сложна личност, такива като него се раждат рядко (Богдана Карадочева).“ Хората от изкуството, които са го познавали, го определят като изтънчен, с голяма култура, възпитан, благороден. А Алла Погачова смята, че ако Емил Димитров се е бил родил в Париж, е щял да стане световна звезда. „Той е романтик“, казва тя.
Емил Димитров живее няколко години във Франция, но не остава там заради носталгия към България. Пее заедно с Джани Моранди и Рики е повери, сприятелява се с Шарл Азнавур и Далида. Във Франция българската песен на столетието „Моя страна, моя България“, която е авторска, става известна като „Моника“, а текстът ѝ има любовен смисъл.
Димитров издава близо 30 албума, а 55 милиона плочи се продават само в Русия. Във Франция тиражът на грамофонните плочи е толкова голям, че получава статута „платина“. През 1973 в Германия му е издадена почетна плоча за най-популярен шлагер („Моника“). През 1980 г. една от поредните му плочи става „златна“ и това е първата такава плоча у нас. Печели награди на редица фестивали, получава и държавни отличия – почетен президентски знак от Георги Първанов и орден „Стара планина“.
Негови колеги твърдят, че той е постигнал славата си благодарение на първия български импресарио Васил Андреев. Говорят открито за бисексуалността на Емил Димитров. Затова, когато се пише за него, статиите са или възторжени, или в различна степен мръсни. В някои от тях в центъра са песните и таланта на музиканта, в други – личния му живот.
Самият Емил Димитров разказва, че лесно се влюбва, лесно прощава, рядко благодари. „Не вярвам в любовта. Тя е явление, мигновение и когато получа всичко, искам друг обект.“ В същото време добавя обаче, че „трудно разлюбва“.
Той почива на 64-годишна възраст. Шест години преди това е получил тежък инсулт, който парализира част от лицето му и затруднява говора му. Втората му съпруга Мариета, го дарява със син – Емил. Близки на поп изпълнителя твърдят, че Мариета е голямата му любов и затова той много тежко понася, когато тя го напуска.
Слава, приятелства, предателства и самота – това е животът на Емил Димитров. Но той не би бил така необикновен без хубавите песни, които певецът дари на различни поколения публика. А тя го обичаше искрено.