ЕВН пише до ДКЕВР: Моля, прекратете незабавно процедурата за лиценза!
Енергийното дружество изразява съмнение, че крайната цел е то да бъде принудено да плати сметката на лоши държавни политики
В писмено становище от 17 страници, изпратено до председателя на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Боян Боев, а днес и до медиите, ЕВН Електроснабдяване (ЕВН ЕС) България, настоява и моли за незабавно прекратяване на процедурата за отнемане на лицензията. Тя бе открита на 19 март.
В становището последователно са оборени аргументите на ДКЕВР за стартиране на тежката процедура, основният от които е извършеното от енергийното дружество прихващане на задълженията на НЕК към ЕВН.
От ЕВН ЕС посочват, че НЕК не е оспорила приложимостта на прихващането като законосъобразна търговска практика, а даже напротив. „Доколкото ни е известно, в множество споразумения на НЕК с други енергийни предприятия се включват специални клаузи, потвърждаващи законовото право на страните за прихващане на насрещни вземания. В този смисъл, твърдението, че едно прихващане, направено от ЕВН ЕС, е основание за отнемане на лицензията му по искане на НЕК, само по себе си би било очевидно нарушение на принципа на равенство, установен в АПК“, се казва в становището.
„От правна страна, нито в Закона за задълженията и договорите като общ закон, нито в Закона за енергетиката като специален закон, нито в друг нормативен акт е предвидена забрана за извършване на такова прихващане на насрещни задължения между търговски дружества. Въобще, прихващането на насрещни задължения като институт на гражданското и търговското право стои извън регулаторната рамка на ЗЕ и извън регулаторните правомощия на министъра и икономиката и енергетиката и ДКЕВР.“
От ЕВН смятат, че отнемането на лицензията е възможно само когато лицензиантът е в съществено нарушение на специфичните си задължения по лицензията. Прихващането на търговски задължения не се обхваща от предмета на лицензията, нито пък подлежи на регулация от страна на ДКЕВР.
От енергийното предприятие изразяват съмнение, че прихванатите от него суми могат да доведат до блокиране на цялостната дейност на НЕК при положение, че Националната електрическа компания има консолидиран оборот за 2012 г. от над 3 милиарда лева. „В същото време, изобщо не се взима предвид въпросът как би влиял на финансовото състояние на ЕВН ЕС фактът, че неплатените задължения на НЕК към ЕВН ЕС, които са предмет на прихващанията, щяха да останат непогасени, ако ги нямаше тези прихващания,“ отбелязват авторите на становището.
Към края на становището се казва следното: „… целта на откритата процедура не е да се поправят последствията от или да се прекрати действително нарушение на лицензионните задължения на ЕВН ЕС, а да се извърши намеса в чисто търговските отношения между дружества в полза на притежаваната от държавата НЕК и да се принуди ЕВН ЕС да поеме тежестта на неподходящи, както се твърди, и лошо проведени държавни политики.“