10 април: България е извадена от негативния Шенгенски списък
На 10 април 2001 г. България е извадена от негативния Шенгенски списък и за българите отпада изискването за визи в ЕС.
Шенгенското споразумение е договор между държави от Европа за премахване на граничния контрол на вътрешните граници и за единна визова система.
Подписано е на 14 юни 1985 г. на борда на кораба „Принцеса Мария-Астрид”, в Шенген, Люксембург (град край границата с Франция и Германия) между 5 от тогавашните 10 страни-членки на Европейската общност: Белгия, Западна Германия, Люксембург, Нидерландия, Франция.
Пълното прилагане на Шенгенското споразумение започва от юли 1995 г. с премахване на контрола по границите между 6 от подписалите споразумението страни. Целта на споразумението е да премахне граничните контролно-пропускателни пунктове в шенгенското пространство и да съгласува контрола по външните граници.
В Шенгенското споразумение се включват по-късно и други европейски страни, включително и нечленуващи в Европейския съюз. Днес в споразумението участват общо 25 държави: Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Дания, Естония, Исландия, Испания, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Норвегия, Полша, Португалия, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Чехия, Швейцария и Швеция, като образуват т.нар. Шенгенско пространство или Шенгенска зона.
Измежду страните-членки на Шенгенското пространство 3 държави – Исландия, Норвегия и Швейцария, не са членове на ЕС. Някои части на страните-членки на Шенгенското споразумение са изключени от действието на Споразумението.
Още 3 страни-членки на ЕС – България, Кипър и Румъния, са подписали Шенгенското споразумение, но не са изпълнили процедурите за пълното му прилагане. Датите за готовност за прилагането му са различни за всяка от тези държави. През 2010 г. Европейската комисия приема молбата на България за удължаване на крайния срок за пълното прилагане на споразумението до 31 март 2010 г.
Ходенето по мъките за България и Румъния по пътя за Шенген продължава и до днес. За пореден път решението за присъединяването на двете източноевропейски държави се отложи през 2014 г. Последно то отпадна от дневния ред на ЕС за март тази година. Причината за отлагането беше липсата на консенсус между държавите членки.
България и Румъния са изпълнили техническите критерии за членство в зоната за свободно пътуване. Холандия не прие аргументите ни заради липсата на резултати в борбата с корупцията и престъпността. Подобна позиция през лятото на 2013 г. заявиха и Германия и Белгия.