Страстната седмица
Страстна седмица, наречена още Седмицата на страданията, е последната седмица от живота на Иисус Христос.
От понеделник започва Страстната седмица. Какво е хубаво да знаем за нея.
Тя започва с тържественото влизане на Христос в Йерусалим и завършва с неговото възкресение (Великден). Всеки ден от Страстната едмица е наречен велик и свят, и през всеки един от тях Църквата възпоменава чрез специални богослужения пътя на Христос към Голгота, страданията и изкупителното Му дело на Кръста.
През първите три дни на Страстната седмица Църквата припомня последното пребиваване на Господ в Йерусалим. На Велики понеделник Божият син влязъл в Йерусалимския храм и го намерил пълен с търговци. Божият Син изгонва търговците, защото храмът е дом за молитва, а не тържище.
На Велики вторник Христос разказва различни нравствени поучения на своите ученици. В църквата научаваме за 10-те девици – 5 мъдри и 5 неразумни. Едните били милостиви към по-слабите духом хора, а другите високомерно се надсмивали, забравяйки съчувствието и прошката, презирайки тези, които не могат да бъдат като тях, а по този начин пренебрегвайки многото малки други неща. На този ден е добре да се замислим за добродетелите, защото мъдър е този човек, който осъзнава, че е добър не ако има само една добродетел, а много такива.
В деня на Светата и Велика сряда се припомня едно от последните събития преди страданията на Христос – той е посетен от покаяла се грешница, която в притеснението си счупва съда с драгоценното мирó. В същия ден си припомняме и решението на Синедриона да осъди Иисус Христос. Провежда се Тайната вечеря на Божия син с Апостолите, по време на която Той им казва, че един от тях ще Го предаде. Тогава Юда Искариот отишъл при юдейските първенци и уговорил да Го предаде за тридесет сребърника.
На Велики четвъртък, след като Юда предава Христос, е произнасена смъртната му присъда, потвърдена от Пилат Понтийски. Същата тази вечер след залез слънце той е разпнат. На този ден се боядисват яйцата. Първото задължително е червено. С него жените трябва да натрият бузките на децата, за да са здрави.
Разпети петък е денят на великите страдания на Иисус, който приел смирено съдбата си да бъде унижаван, обруган, бичуван, бит с плесници, накичен с венец от тръни на главата, принуден да носи при изкачването към лобното си място тежкия кръст, на който ще бъде разпънат. Разпънат е на Голгота между двама разбойници и издъхва в мъки.
Велика събота – ден на оплакването и погребението на Иисус Христос от майка му Света Богородица и жени, носещи миро; гробът му е запечатан и пред него е поставена стража.
luxury replica watches
Великден – приключват страданията на Христос.
Какво (не) се прави в седмицата преди празника
Страстната седмица, която предшества Великден, е символ на духовното пречистване и смирение на човека. По време на Страстната седмица постите навлизат в своя най-строг период. Консумират се предимно плодове, чай, хляб и вода, като църковните канони повеляват последните три дни да се изкара само на хляб и вода.
Ето какво друго може и не може да се прави в последната седмица преди Великден:
• Велики понеделник – от Велики понеделник започва голямото великденско чистене, което е задължително за всеки дом. Освен това понеделникът е и последният от дните, през които може да се пътува.
• Велики вторник – според църковния обичай това е ден на поучения и последни нравствени наставления.
• Велика сряда – на този ден на жените им е забранено да вършат всякаква домакинска работа (чистене, пране, шиене, готвене и т.н).
• Велики четвъртък е отреден за обредното боядисване на яйцата, като първите винаги са червени.
В миналото това, колко яйца ще се боядисат, се е определяло от броя на членовете на семейството. Обикновено се приготвяли по 30-40 яйца, а в богаташките къщи техният брой стигал до 200-300. Т
Традицията повелява с боядисването на яйцата да се заеме най-старата жена в семейството. Първото боядисано яйце се поставя пред иконата вкъщи и се пази до следващия Велики четвъртък, а след това се хвърля в течаща вода.
• Разпети петък – в деня, в който е бил разпнат Исус Христос, не се върши никаква работа, защото се смята, че ако хората не спазват тази повеля, ще бъдат сполетени от нещастие.
Строго са забранени песните и веселбите. Народните обичаи повеляват в този ден да се мине под маса. Така човек символично се пречиства от своите грехове и оставя всички тежести и проблеми в ръцете на Бога.
По време на Разпети петък постът в Православната църква е особено строг – тогава нито се яде, нито се пие дори вода.
• Велика събота – на този ден има обичай жените да посещават гробищата, за да раздават боядисани яйца и хляб за душите на мъртвите.
До обяд се разрешава домакинската работа, която по-нататък през деня се забранява напълно.
Велика събота е и последният ден, в който могат да се боядисват яйцата за Великден.
Пасхалната служба за Възкресение започва малко преди полунощ, а точно в 00.00 часа водещият службата свещеник трикратно възвестява възкресението на Христос с думите: „Христос воскресе”, на което богомолците отговарят: „Во истина воскресе”.