Олио и захар са поевтинели най-много

Според ДКСБТ бобът е най-поскъпналата храна на едро у нас за последната година

Сред храните най-голямо е поевтиняването тази година при олиото – с 9,9%, и при захарта – с 8 на сто, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). Намалението на хляба е с 2,4 на сто. Рибата е с 2,1% по-евтина, а месото – с 1,9 на сто.

Олио и захар са поевтинели най-много

Олио и захар са поевтинели най-много

Като цяло храните са с 2% по-ниски цени. Това означава, че продукт, който е струвал например 10 лв./кг, сега е поевтинял с 20 ст. В сметките в магазина това почти не се забелязва и усещането у повечето потребители е, че няма реално поевтиняване.
Според данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата пък бобът е най-поскъпналата храна на едро у нас за последната година.

Цената на зрелия фасул е скочила с 40% през април спрямо същия месец на 2013 г.
На годишна база има и поскъпване на млечните продукти. Най-голям ръст се наблюдава при кравето масло (6,4%) и сиренето (5,6%), а цената на кашкавала е с 1,8% по-висока. Нагоре спрямо миналия април са още бананите, краставиците и оризът.
Цените на основните хранителни стоки бележат спад на годишна база, като поевтиняването на захарта и олиото спрямо същия месец на миналата година е около 25%. Брашното пък е поевтиняло с 13 на сто.

Цените на месото и колбасите през април 2014 г. спрямо април 2013 г. са по-ниски, като поевтиняването на трайния салам е 7,5%, на пилешкото месо е 4,5%, а на малотрайните колбаси, кренвиршите и каймата то е около 2%.

Около великденските празници и Гергьовден пазарът на храни е останал спокоен, показва анализът на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Запазва се плавната възходяща тенденция при свинското месо, като през април е отчетено поскъпване от 5,3%. Цените на месните произведения и пилешкото остават около нивата от март.

През април се наблюдава стабилизиране на цената на фасула, като поскъпването се е забавило до 0,7%. Запазва се тенденцията за поевтиняване на захарта, като спрямо предходния месец е отчетен спад с 3,4%.

При ориза и брашното има леко движение нагоре с 2-3%. Спрямо предходния месец цената на олиото се стабилизира с незначително покачване от 0,5%.
Яйцата спрямо март са по-скъпи с 5,6 на сто.

През април се запазва тенденцията на спад на цената на краставиците, като българското оранжерийно производство е поевтиняло на месечна база с около 23%, а вносните краставици съответно с около 30%. Намаление на цената през месеца се наблюдава и при картофите, като поевтиняването при тях спрямо предходния месец е 2,7%. В разгара на сезона на зелените салати тяхната цена бележи силен спад, като поевтиняването им за месец е около 28%.

По-значително поскъпване на месечна база се наблюдава при доматите и зелето (8-10%). От плодовете ръст на цените на месечна база има при бананите – 8%, а при ябълките и лимоните е регистриран спад спрямо март с около 3%. През април кривата на индекса на тържищните цени остава стабилна, като през втората половина на месеца се наблюдава леко движение надолу.

През последната седмица на април стойностите на индекса са на ниво от 1,431 пункта, което е най-ниското от началото на годината. През тази година не се наблюдаваше характерното за предишните години покачване на индекса в седмицата преди великденските празници и за Гергьовден.

В сравнение със същия период на 2013 г. стойностите на индекса на тържищните цени се стабилизират на по-ниско ниво, като спадът на годишна база е около 6%.

Leave a Comment