Да направиш от кипарисите ограда или заек – това е изкуство!
Японско дърво на 250 млн. години расте в разсадник край Пловдив. Няма друго в страната
„Зелените скултури се правят с въображение и ножица. За да поддържаш избраната форма, трябва да подрязваш с ножицата три до четири пъти през лятото. Хубавото е, че колкото повече режеш, толкова по-добре се сгъстява избраната корона и по-убедителна става фигурата“. Това обясни Димитър Лазаров, който има разсадник за декоративна растителност край Пловдив. Чимширът, туята, кипарисът чудесно реагират на скултуриране. Бонсаите също се нуждаят от поддържане на избраната форма.
В разсадника на Лазаров има фигури за заек, на пръстен, на лента, увита около основното стебло. Част от идеите са взети директно, заедно с растенията, от Италия. Други са изпълнени на място.
„Има клиенти, които търсят растения, с които да създадат жива ограда. Силно препоръчвам
кипарисите“, показа редицата стройни дръвчета познавачът на декоративната растителност. Малките кипариси се засаждат през 70 см разстояние. За да растат бързо и богато, трябва да се поливат често, а напролет да се подхранят с комбиниран тор. Когато стигнат височината, която се търси за ограда, върхът им се подрязва. В случай, че ви се стори, че височината е по-малка отколкото ви трябва, оставете дървото на мира. То ще си пусне клони, с които можете да увеличите ръста му“, съветва Димитър Лазаров. Кипарисите – параван трябва да се подрязват така че да образуват равна стена, да станат като редица от войници. За по-ниска жива ограда градинарят препоръчва фотинията и лавровишнята. Впрочем лавровишнята може да достигне над 2 м височина.
Бонсаите в разсадника са на около 20 години и струват малко под 2000 лева. Димитър Лазаров е виждал в Италия 150 и 200-годишни бонсаи, които се продават до 17 000 евро.
В разсадникът има видове, които не се срещат никъде в България. Като Sciadopitys verticillata – едно от най-дълго оцелелите иглолистни дървета на земята. То е японско и е доказано, че съществува от 250 милиона години.
Евкалиптът – дървото, което не гори, е другият уникат. Проблемът при
отглеждането му в България е, че трябва да расте в контейнер, така че при мразовита зима да е на топло вкъщи. Дървото издържа най-много до – 7, –10 градуса.
Дръвчето с виолетови листа Acer Palmatum Rossi, известно още като японски клен, както и Плачещият атласки кедър са част от многобройните красоти на природата, събрани в този разсадник.