15 юни: Световен ден на вятъра – енергията, която променя света

Днес е Световният ден на вятъра. Той се чества ежегодно на 15 юни навсякъде по света. Началото на празника е в Европа през 2007 г., но от 2009-а насам все повече държави се присъединяват към специалното отбелязване на природната сила. Това е ден за преоткриване на вятъра, неговата сила и възможности, с които може да промени нашия свят.

вятър

Европейската асоциация за вятърна енергия (EWEA) и Световния съвет за вятърна енергия (GWEC) координират Световния ден на вятъра, чрез мрежа от партньори. Партньор за България е Асоциация на производителите на екологична енергия. 

Световния ден на вятъра е ден за откриването на работата, която са свършили пионерите по света. В повече от 75 страни в целия свят работят вятърни паркове, които произвеждат енергия от чист и възобновяем източник.

Хиляди са ангажирани в производството на енергия от вятъра, но за много хора вятърната енергия е мистерия.

Вятърните електрически генератори превръщат енергията на вятъра в електрическа енергия. Тоест – получаваме безплатна електрическа енергия.  ~220V или  ~380V от два типа вятърни генератори:
– големи, които са над 80-100KW и които използват вятър над 5м/сек. с кули над 30м . Те се включват към националната електрическа мрежа. И малки – до 20KW, ползвайки вятър над 2.5м/сек. с кули около 10м. Те са за локално електрозахранване на обекти.

Най-уникалният вятърен проект, създаден в последно време, е на американската стартъп компания Altaeros Energies. Тя ще постави рекорд за най-висок ветрогенератор като инсталира летящия Buoyant Airborne Turbine (BAT) за 18-месечна демонстрация в Аляска.

Генераторът има мощност от 30 киловата и се очаква да произвежда достатъчно електроенергия, за да захранва около 12  домакинства според Altaeros.

BAT е с около 84 метра по-висок от най-високия ветрогенератор в света за момента – осем мегаватовия V164-8.0-MW на датската компания Vestas.

Той се състои от цилиндър, пълен с хелий и ветрогенератор, монтиран в центъра на цилиндъра. Хелиевата обвивка издига генератора на височина, на която духат по-силни и по-постоянни ветрове в сравнение с височината, до която достигат стационарните ветрогенератори. Ветровете задвижват турбината, а произведеното електричество се предава към земната повърхност посредством кабели, които в същото време държат конструкцията стабилна.

Leave a Comment