Родопите пламнаха от „Син език“, от Агенцията по храните крият истината
Болестта се е разпространила в Тополово, Леново, Патриарх Евтимово, Брягово, Селци
„Целите Родопи са пламнали от синия език. Аз вече загубих 20 овце, други 80 са болни и ги лекувам, ама няма спасение“, каза пред АгроПловдив овцевъдът Димитър Вършилов. Неговото стопанство е до околовръстното шосе на Пловдив, но през лятото Вършилов качва стадото от 700 овце при ливадите над селата Ситово и Дедево. „Овцете, които пашуват в равнината не боледуват толкова много. Най-засегнати са стадата в планината“, е изводът на овцевъда от село Брестник.
„Гледаш ги здрави, силни животни. Ама като вдигнат температура, след десет минути тупват и умират. Цялото стадо ще си иде“, споделя най-мрачната си прогноза Вършилов. Той е констатирал първия случай на заболяването преди повече от две седмици. „Няма да има агнета за другия Великден, няма да има овче сирене и кашкавал.“
Асеновградското село Тополово е пламнало от „Син език“. Огнища има и в селата Леново, Патриарх Евтимово, Брягово, изброяват животновъдите. От Агенцията по храните крият информацията. Миналата седмица от пловдивската дирекция твърдяха, че само в село Селци, Карловско е регистриран „Син език“.
Вършилов обясни, че чака комисия да опише измрелите от болестта животни. Той е запазил ушните им марки, а месото е дал на кучетата.
„Няма държава“, констатира няколко пъти в разговора овцевъдът от Брестник. „Вместо да ограничи болестта в Ивайловградско, където се появи за пръв път, правителството на Орешарски отказа да отпусне повече пари и всичко пламна. Тези хора са за прокурор.“
По последни данни от земеделското министерство умрелите от болестта овце са около 3500. Към 40 крави също са засегнати. Животновъдите обаче смятат, че министерството брои само изпратените в екарисажите животни. Когато добавят към тях и загробения добитък, ще се види, че картината е трагична. В момента държавата не знае истинския мащаб на бедствието, сигурен е браншът.