Калин Янакиев: За социализма децата знаят само, че баничките са стрували 15 ст.
Престъпленията на социализма трябва да влязат в учебниците по история. Младите хора не знаят нищо за тях. Виновни са онези, които за 25 години не признаха комунистическия режим за престъпен, така както направиха други държави в света. Така богословът Калин Янакиев коментира предложението на депутата от Реформаторския блок Борис Станимиров 45-годишния период от по-скорошната история на България да се изучава в училище.
Днес младите хора знаят, че по време на комунистическия режим е имало ред и ниска престъпност, а също така, че е имало и някои отклонения, но като цяло всичко е било много добре. „Ако някой каже, че нацисткият режим е имал и хубави черти, но е бил малко по-остър спрямо евреите, ще го изядат с парцалите“, сравни различното отношение към двата режима Янакиев.
Той е сигурен, че социолозите, които наскоро направиха проучване за нагласите спрямо периода на социализма, са задавали неправилни въпроси. „Да бяха попитали младите хора биха ли искали да се върне жителството. Биха ли искали да трябва да се регистрират в милицията 24 часа след като са били в друг град. Биха ли искали държавата да им настани квартиранти в собственото им жилище. Това са даже най-повърхностните неща. А ако бяхме станали 16-та република на СССР, как бихме живели сега?“
Янакиев наблюдава, че познанията на младите хора за социализма се изчерпва с това, че баничките са стрували 15 стотинки, животът е бил по-сигурен и е имало работа за всички. Когато бил поканен да изнесе свободен урок в училище във Велико Търново, той установил още веднъж, че младото поколение е подло манипулирано. То обобщава миналото и настоящето така: Преди имаше сигурност, но нямаше свобода. Сега има свобода, но няма сигурност. „Не мисля, че може да има свобода без сигурност и обратното“, смята богословът, който е и преподавател в Софийския университет.