Търговията с пестициди на борсата може да е по-прозрачна и сигурна

Антоанета БелопитоваАнтоанета Белопитова, експерт от Софийска стокова борса, в интервю на Мартин Иванов за АгроПловдив

Търгувало ли се е до момента с препарати за растителна защита на Софийска стокова борса?

Да, още от 1991-1992 година започнахме да търгуваме с подобни препарати. През 1997 година търговията с тях беше уредена и влезе в рамките на закона след приемането на Закона за стоковите борси и тържищата. В отговор на приемането му всяка една от борсите трябваше да се регистрира в Държавната комисия по тържищата и стоковите борси с правилник за действие и списък на стоките които ще се търгуват. Още тогава заложихме в него всички видове торове, включително и азотните, и те се тъгуват при нас.

Да, но наскоро от Агенцията по храните лансираха идеята за това и търговията с пестициди да минава през стоковите борси с цел те да се продават на по-достъпи цени.

При нас няма проблем, защото всички тях сме ги включили в една по-обща група на химикали и химически продукти, така че няма никаква законова пречка ако клиентите пожелаят да търгуват през борсата с каквито и да са торове или пестициди. Действа се по правилника на ССБ съгласно одобрените от комисията списъци. Всеки е добре дошъл да търгува при нас, стига да пожелае.

Имате ли наблюдение кой до момента е осъществявал подобна търговия с пестициди? 

Ако следваме принципите на борсовата търговия, ние нямаме право да обявяваме, кой търгува, къде отива стоката или откъде идва. При нас идват брокерите, зад които са техните клиенти. Те не са прозрачни. В случая през миналия месец имахме сделки за амониева селитра, която се изтъргува при 522-523 лева за тон, което е малко под началната цена от 535 лева за тон без ДДС. И към тази седмица имаме предлагане на амониева селитра и карбамид. Предлагаме по-скъпи ирански и румънски карбамид.

Появиха се информации, че търговията с пестициди на борсата практически е невъзможна заради съществуващата практика фермерите да заплащат на части за закупените от тях химикали. Как ще я коментирате?

Нерегулярното плащане не е проблем, тъй като търговията на борсата не е сезонна.

Възможно ли е търговията с препарати за растителна защита да се осъществява чрез фючърси?

Разбира се. Още при създаването на Софийската стокова борса сме разработили подобна платформа за търговия с фючърси. Това сме го практикували при кръг зърно, когато сме търгували с пшеница или зърно. Имаме начини и законово право да предложим подобен вид търговия, стига клиентите да дойдат и да пожелаят това.

Може ли фонд Земеделие да участва като страна по търговете?

Да, просто се обявява обществена поръчка за избор на брокер който да продава от негово име. Това го правят много министерства и агенции.

Колко ниска би била евентуално цената на пестицидите на борсата в сравнение със тази в складовете на големите производители и търговци?

Аз нямам представа каква е цената на пестицидите извън борсата, но ето например какъвто е случаят при амониевата селитра, където имахме в предложения за сделки на 635 лева на тон и нямаше такива. В момента в който се появи на 525 лева на тон се сключиха сделки. Тук е моментът да подчертаем, че борсата е един прозрачен пазар, при който и двете страни коментират цените. Когато офертите са снабдени със сертификати за качество, това носи една сигурност на потребителите, че ще купят качествена стока.

Leave a Comment