Световен ден за борба с корупцията: Погледнал се Илия, пак в тия

Девети декември е определен от ООН за световен ден за борба с корупцията. Целта на тази специална дата е да се повиши информираността на обществото за корупцията и това, което хората могат да направят, за да се борят с нея. България отбелязва световния ден с нашенската поговорка: Погледнал се Илия, пак в тия.

корупцияЗа Европейския съюз страната ни е исторически пример за узурпирана от корупцията територия. България е просто прецедент сред страните членки. При управлението на Сергей Станишев върху нас се стовари най-голямото наказание, прилагано в ЕС. На 25 ноември 2008 г. Брюксел спря 220 милиона евро от европейските предприсъединителни фондове заради проблеми с корупцията.  За първи път в историята страна-член на ЕС претърпя такава огромна за мащабите си загуба чрез окончателно отнемане акредитациите на две разплащателни агенции по програма ФАР към МФ и МРРБ .

Оттогава досега в рамките на Европейския съюз България не е помръднала от дъното при класирането на държавите за борбата с корупцията. Ние сме на традиционното последно място заедно с Румъния, Гърция и Италия. Средната стойност на нивото на корупция в ЕС е 64 по данни на Transpаrеncy International, оповестени наскоро. България е на опашката с индекс 40. Най-добрите резултати са в Дания, която е с индекс 92, Финландия 89, Швеция с 87 и т.н.  Това се дължи на прозрачните и ефективни институции там, ефективните правила за публичната администрация, но и на активното гражданско общество.

В началото на годината проучване на „Евробарометър“ показа, че около 13% от българите съобщават, че през изминалата година им е бил поискан или от тях се е очаквало да дадат подкуп. Този процент е повече от три пъти по-висок от средния за страните в ЕС (4%). 88% от анкетираните са заявили, че не са докладвали случаите на корупция, на които са ставали свидетели. Едва 4% са съобщили за тях, 7% са отказали да отговорят, а 1% са заявили, че не знаят как са постъпили. 85% от българите смятат, че подкупите и наличието на връзки с представители на държавната администрация са най-добрият начин за получаване на качествени услуги в публичния сектор. Близо 82% са на мнение, че случаите на корупция не се преследват и наказват ефективно.

В международния ден за борба с корупцията ООН призовава политически лидери, правителства, юридически лица и лобистки групи да работят заедно за популялизиране на деня и проблемите, които обграждат това събитие. На този ден застъпниците за борба с корупцията организират прояви, които да убедят широката общественост да се бори ефективно с корупцията и измамите в общностите. Дейности, които промотират деня включват:

–          Състезания по креативно писане по въпроси, свързани с темата за корупцията

–          Мюзикъли и пиеси за популяризиране на посланието за борба срещу корупцията

–          Речи на тези, които са били жертви на корупция или се борят срещу нея

–          Разпространение на плакати, листовки и други материали, с цел повишаване нивото на осведомеността относно корупцията

Подготви: Даниела Вълева

 

 

–          докладване на инциденти за корупция

–          използване на логото за борба с корупцията на ООН в публикации и събития

–          разпространяването на посланието чрез социални мрежи като Twitter и Facebook

От първия път, когато е отбелязано това събитие, организаторите – Програмата на ООН за развитие и Службата на ООН по наркотиците и престъпността, твърдят че нетолерантността към корупцията се разраства, което е и доказано от нарастващия брой на политици и ръководители, които са били осъдени за престъпленията си.

 

 

 

Leave a Comment