135 докторанти и магистри в Аграрния университет се заклеха
Тържествена церемония по дипломирането на 124 магистри и 11 докторанта напълни аудитория II в Аграрния университет днес. Ректорът проф. Димитър Греков се обърна с емощионално слово към възпитаниците на най-авторитетния земеделски университет в страната. 33-ма от магистрите завършиха с оценка над 5.50.
Ръководителят на Центъра за магистранти и докторанти проф. д-р Невена Ганушева вдигна на крак аудиторията за произнасяне на клетвата на Аграрния университет. Завършващите повториха думите „… да допринасям за просперитета на селското стопанство, да бъда будна личност, да използвам научните си познания единствено за доброто и напредъка на хората, да запазя и предам на идните поколения чиста и плодородна майчината земя!“
„Многая лета “ на световния бас Борис Христов развълнува участниците в тържеството.
Магистрите отличници на випуск 2013/2014 получиха дипломите си лично от проф. Димитър Греков.
Ръководителят на катедра „Икономика“ проф. Алекси Алексиев пък бе щастлив, че двама от докторантите са именно от неговата катедра – Михаил Михайлов и Росица Узунова.
Девет от докторантите остават на работа в Аграрния университет. Сред тях е и Сава Табаков, който от години е утвърден преподавател в катедра „Овощарство“.
Наред с ръководството на университета и преподавателите, в залата присъстваха като особено почетни гости и няколко бебета, чиито майки днес щастливо се дипломираха. Те се потопиха в тържеството и запазиха мир и тишина през цялото време.
Имаме много повече кандидати за магистърска степен отколкото е държавната квота
Проф. Греков, днес имаше хубави емоции, но може ли да кажете дали магистрите успяват да се реализират в това, за което са учили?
Разбира се, че успяват да се реализират в практиката. Факт е, че голяма част от студентите първо завършват бакалавърска степен в едно направление и се записват за магистри в друго. Това им дава по-широки възможности за реализация, тъй като получават дипломи в две направления.
Интересно е, че 9-ма от 11-те докторанта остават на работа в университета…
Да разделим въпроса на две. Част от докторантите работят тук като асистенти, които са защитили докторска степен. Втората част от колегите са били редовни докторанти и същевременно са спечелили конкурс за асистент. Трябва да отбележа обаче, че не всички докторанти остават като преподаватели. Ние обучаваме и докторанти за други научни институти. Така че има един стремеж, който е радващ. Голяма част от магистрите продължават към докторската степен, но това на сегашния етап не гарантира работа в университет или институт. Това е стремеж на колегите да получат повече знания и по-висока квалификация.
Дали университетът има капацитет да приеме и обучи всички, които кандидатстват за магистърска степен?
Като държавен университет не можем да приемем над това, което държавата ни е определила като рамки. Имаме, разбира се, платено обучение, но то в агрономията и растениевъдното направление изобщо, е много скъпо. Вярно е, че имаме много кандидати, но слагаме летвата на определената бройка от Министерството на образованието и науката.
Колко бройки е държавния прием за магистри?
Около 200, а миналата година кандидатите бяха 560.