Между 15 и 30% са „белите петна“ в Пловдивско, одобрени са 12 споразумения за тях

На 15 февруари изтича крайният срок, в който фермерите трябва да се разберат помежду си за ползване на земите, за които няма договори за аренда и наем

земеделска земяДо момента Областната земеделска дирекция в Пловдив е одобрила 12 споразумения за ползване на земеделската земя, която фигурира в регистрите като „бели петна“. Споразуменията са за терени в общините Първомай, Асеновград, Калояново, Хисар, Пловдив и други, поясни директорът Ружди Салим. На 15 февруари изтича крайният срок, в който земеделците трябва да представят подписаните помежду им споразумения. Ако местните фермери не успеят да се споразумеят, от областната земеделска дирекция ще направят служебно разпределение на земята според размера на обработваните от земеделците площи, посочи Ружди Салим.

Още три споразумения чакат одобрението на областната дирекция.

В землищата на Пловдивска област „белите петна“ са между 15 и 30 процента от цялата обработваема земя, посочи Ружди Салим. Като „бели“ се определят земеделските площи, чиито собственици нито ги обработват, нито са подписали договор за наем или аренда. Досега те се разпределяха между фермерите, които внасяха наемната сума за ползването им в съответните общини. Собствениците пък имаха възможност в рамките на три години да си потърсят наемите от общините. След тригодишния срок, те ги губеха. След като се въведат готвените  промени на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, наемите ще постъпват в областните земеделски дирекции по специална сметка. Те ще се плащат от фермерите, които обработват „белите петна“. Добрата новина е, че вече няма да има краен срок, в който собствениците трябва да потърсят внесените от тях суми. Парите ще им пазят „до поискване“ и без ограничения във времето.

 

Относно обявяването на правните основания за ползването на земите от страна на земеделците – договори за аренда, наем или нотариални актове за покупко-продажба и други, краен срок няма. Документацията се внася целогодишно в общинските земеделски служби.

Leave a Comment