„Седмица на пчелите“ през септември – първа инициатива на новата работна група в ЕП
Учредителното събрание избра Мария Габриел за председател
„Седмица на пчелите“ – това е първата инициатива на новата Работна група „Пчеларство и здраве на пчелите“, която се учреди в Европейския парламент (ЕП) в Страсбург. „Седмицата“ ще е през септември, решиха участниците в заседанието. То бе ръководено от българския евродепутат Мария Габриел – зам.-председател на Групата на ЕНП в ЕП. Габриел бе избрана единодушно и за председател на работната група по пчеларство, който бе създадена по нейна идея.
Заседанието бе открито от Мария Габриел, Етиен Брюно – председател на работната група „Мед” в най-голямата европейска земеделска организация Копа-Кожека, Павел Пок -председател на Интергрупата по климатичните промени, биоразнообразието и устойчивото развитие, в рамките на която е Работната група по пчеларство.
Множество евродепутати от различни политически групи също уважиха учредяването на Работната група. Сред тях бяха Мейриид Макгинес – зам.-председател на Европейския парламент, Елизабет Кьостингер – председател на Интергрупата по горите, Паоло де Кастро – председател на Комисията по земеделие в ЕП (2009-2014 г., Пиер Андрийо от Комисията по земеделие, Жули Гирлинг – докладчик по директивата за меда, Владимир Уручев от групата на ЕНП/ГЕРБ и много други. По покана на Мария Габриел, на първото заседание присъстваха експерти от МЗХ и делегация от български пчелари, включваща доайена на пчеларството Кирил Киров, Манол Тодоров, Димо Димов, Тодор Найденов, Петя Иванова-председател на Сдружението на жените-пчелари, младите пчелари Теодора Тодорова и Петко Симеонов.
„Създаването на групата е едновременно завършек и перспектива“, заяви Габриел. „Успешен завършек на работата по въпроса, който е сред приоритетите ми още от първия мандат, с цел да продължаваме да поставяме темата за пчеларството и здравето на пчелите в европейския дневен ред. Перспектива, защото чрез нея вече имаме институционална рамка и място за постоянни срещи, на които да анализираме състоянието на сектора в отделните държави-членки, да подкрепяме инициативи и проекти, позволяващи да увеличим чувствителността на институциите и гражданите към предизвикателствата пред пчеларския сектор”, каза още Мария Габриел.
По време на заседанието беше обсъдено състоянието на пчеларския сектор и здравето на пчелите в Европа. Представено бе проучването на Европейската комисия „Европейският червен списък на пчелите“, а българските пчелари направиха прочит на предизвикателствата в контекст на ситуацията в България. Те наблегнаха на необходимостта от запазване на местната пчела, обучения на млади пчелари, информационни кампании, субсидиране с европейски средства, комуникация и сътрудничество с другите земеделски производители. Като основен проблем откроиха високата смъртност на пчелите, с която се сблъскват пчеларите в почти всички региони на страната. Участниците се съгласиха, че това са валидни и за другите страни-членки предизвикателства – проблемите са общи, което изисква и единен подход за решаването им.
Във връзка с предстоящите първи дейности на работната група бяха презентирани проект на Обществото на пчеларите в Страсбург за разполагане на кошери върху покрива на Европейския парламент и проект на френската лаборатория по апидология за заселването на пчелите.
Накрая председателят на Работната група по пчеларство Мария Габриел даде предложение на всяко заседание на групата една страна да бъде почетен гост, така както на първото бе България. Идеята беше приветствана единодушно, а следващата среща на групата се очаква след няколко месеца.
Спасяване то на пчелите не е нещо сложно нужно е политическа воля и държавническо мислене на първо място!Както спасиха зърнопроизводството чрез вливане на средства достатъчни за задвижване и обновяване на производството а от там и стабилност в икономиката.ТОВА Е НАЧИНА.