Не санкции, а затвор за картелни злоупотреби поиска КЗК

Комисията за защита на конкуренцията проверява защо все още не можем да избираме доставчика на ток

Петко Николов е създал „наръчник“ за установяване на манипулирани обществени поръчки. Но ползва ли го някой?

„Крайно време е да стартира обществена дискусия за въвеждане на наказателна отговорност за фирмите, които злоупотребяват с монополно или господстващо положение.“ Това предложи днес председателят на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) Петко Николов. Той посочи, че ефективните наказания за такива злоупотреби се прилагат във Франция от 1953 г., те са залегнали и в законодателствата на Германия, Австрия, Румъния и други държави по света и в ЕС.

Петко Николов обобщи, че в последната година КЗК има 12 произнасяния за злоупотреби с господстващо положение на българския пазар. Последното е било за Топлофикация София, която е глобена със сума между 300 и 400 хиляди лева. Преди години се е приемало, че дадена компания има господстващо положение, ако владее над 35% от пазара. Този праг обаче отпаднал, тъй като се установило, че дори и при по-малък пазарен дял, дадено дружество може да злоупотребява, ако разполага с финансов ресурс, с който пречи на нормалната конкуренция.

Председателят е подготвил списък, в които е изброи признаците, по които може да се разбере дали даден търг за обществена поръчка е манипулиран. Документът е разпратен до общини и институции, така че всеки, които иска да установи дали определен търг се е провел честно или е „нагласен“, би могъл по посочените от Недев критерии да получи отговор.

Петко Недев обясни, че монополите са държавно определени и съществуват. Но не това подлежи на санкция, а установяването на злоупотреби с монополното или господстващото пазарно поведение на конкретна компания.

Относно проверките, които КЗК започна в трите ЕРП, в Асоциацията на търговците на електроенергия и в Асоциация Института за енергиен мениджмънт, Николов уточни, че те са провокирани от конкретен сигнал. Целта на проверката е да се установи дали ЕРП-та и двете асоциации съзнателно не пречат абонатите да избират сами доставчика на ток. Председателят на КЗК каза, че правото на този избор вече е законово установено в чл. 95 след последните промени на Закона за енергетика от юли 2012 година.

Leave a Comment