4 енергийни лобита имало в последната ДКЕВР
Нормално е при свръхпроизводство на ток да бъдат изключени най-скъпите източници, оправда спирането на ВЕИ Иван Иванов
„Последният състав на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) представляваше четири лобита, които се „боричкат“ на чисто корпоративна основа за корпоративни интереси“, заяви пред БНР Иван Иванов от ДСБ. Още преди две години той бил предложил комисията да се избира от Народното събрание, а не да се назначава от Министерския съвет. Това обаче било отказано от ГЕРБ. В последните над 10 години ДКЕВР е провеждала повече политиката на управляващите, отколкото да защитава интересите на потребителите на регулирания пазар, според него. Съставът на комисията е бил избиран на партиен принцип.
„Сега под натиска на протестиращите те сами внесоха предложение ДКЕВР да се избира от Парламента и това сигурно ще се реализира в следващия парламент, надява се бившият депутат. Освен това хората, които трябва да влязат в комисията, трябва да са без никаква връзка с нито един от енергийните браншове, за да се знае, че те наистина ще взимат решения, които са в интерес единствено на българските потребители и на българската икономика.“
Относно излишъка на електроенергия, заради който днес бяха спрени производствата от ВЕИ в Западна България, Иванов посочи, че реакцията е нормална, тъй като тези мощности дават най-скъпата енергия. Най-евтината електроенергия е енергията от хидроелектроцентралите по българските язовири, защото там ресурсът е водата, която е събрана от природата.“Естествено, че ще бъде засегната и АЕЦ „Козлодуй“, защото потреблението на ток се е свило до степен, така че не може да бъде осигурено равномерното разпределение, ако не бъде изключена и пета мощност на ядрената централа“, продължи той.
„Нека се знае, че основните причини, поради които ние изпаднахме в такъв енергиен колапс, са няколко. На първо място – икономическата криза води до снижаване на потреблението. На второ място – в почти целия регион всички страни започват да задоволяват собствените си нужди и износът значително се сви. На трето място – у нас има цял комплекс от енергоспестяващи дейности, които водят до намаляване на потреблението на електроенергия“, изброи Иван Иванов.