Гергьовден е! Честваме светеца, плодородието и храбростта
Днес е Гергьовден, един от най-тачените пролетни празници. Православната църква почита на този ден любимия светец Георги Победоносец. Армията – храбростта на героите. Селото – овчарите и стадата. А възрастните хора предават нататък от време оно, че всяка капка вода на този ден е целебна и златна за реколтата.
За Гергьовден обичаите и обредите се свързват преди всичко с грижите за добитъка в началото на животновъдната година. Голяма част от тях се извършват при кошарите, на зелените поляни, на нивите, край реките и изворите.
На Гергьовден се раздава прясно мляко, сирене и месо за мъртвите. Обредното изливане на първото мляко се извършва в земята или в реката. Символиката с реката е, за да тече млякото на овцете като реката, т.е. като водата. Важен момент на Гергьовден е първото обредно издояване на овцете. Първа се дои овцата, която най-напред се е обагнила. Нейното агне се пренася курбан на свети Георги.
На този ден се обикалят нивите и се бодват в тях разлистени клонки. Според този обред силата на разлистеното клонче се предава на нивата, за да се увеличи плодородието й. За Гергьовден се приготвят обредни хлябове и гергьовски краваи. Символично върху тях се изобразяват овце и агнета, кошара и овчар.
В нощта срещу празника, преди да пропеят петлите, хората отиват на някоя ливада или поляна, където се търкалят в утринната роса. Някъде само ходят боси по росата или си мият лицето и ръцете с нея, другаде и пият роса. Къпането в росата се прави от хората, за да са здрави и да не ги боли кръст през годината. Вярва се още, че събраната по Гергьовден роса има особена целебна сила.
Освен „къпането“ в роса се практикува и обредното къпане в реки и извори. Както при росата, така и при измиването с вода съществува обичаят да се носи в къщи вода (на някои места тя се носи в пълно мълчание – т. нар. мълчана вода), с която се замесват обредни хлябове. Някъде (Разградско, Пловдивско) се вярва че на този ден водата е толкова лековита и даваща сила, че дори мечките се къпят за първи път в годината на този ден.
Овцевъдите ще отпразнуват заедно големия си празник по-късно – на събор при Петропавловските ливади над Лясковец, който ще започне на 8 май.
Денят на храбростта и Българската армия ще бъде отбелязан в столицата с празничен Водосвет на бойните знамена и знамената-светини и с военен парад от 09:00 ч. пред паметника на Незнайния воин. Той ще бъде отслужен от Негово Светейшество Неофит – Патриарх Български и Митрополит Софийски. Ще бъдат поднесени венци и цветя в памет на загиналите български воини.
Час след празничния водосвет близо 1000 военнослужещи ще се включат във Военния парад, който ще започне в 10:00 ч. на площад „Княз Александър I”. Осем представителни блока ще преминат в тържествен парад под звуците на националния химн, който ще е съпроводен от 20 артилерийски салюта. Командващ парада е командирът на Сухопътните войски генерал-майор Андрей Боцев.
Свети Георги Победоносец се почита както от християни, така и от мюсюлмани. Той е покровител на България, Грузия, Канада, Каталония, Англия, Етиопия, Гърция, Черна гора, Португалия, Сърбия, градовете Истанбул, Любляна и Москва.