Плюсове и минуси в новия срок на кампанията за директни плащания
Могат да се забавят плащанията, администрацията ще е под натиск, животновъдите трябва да задържат за по-дълго време стадата
Удължаването с две седмици на кампанията за директните плащания 2015 води след себе си плюсове и минуси. Те са описани в аналитичния доклад към предложението за промяна на Наредба 5 от 2009 г. Последствията от частичното удължаване на срока до 29 май 2015 г. (без санкция) и краен срок 23 юни 2015 г. (с 1% санкция за всеки просрочен ден след 29 май 2015 г.) попадат във Вариант 2 на доклада.
Прочети още: Кампанията за директните плащания се удължава до 29 май
Какво се променя, ако финалната дата е 29 май (без санкция)?
В хода на кампанията ще се изменят условията на прилагане, които са предварително обявени в началото на Кампания 2015, ще се наложи и промяна в действащото законодателство.
В случай, че крайният срок е 29 май, се променят периодите на задържане на животните по схемите за обвързана подкрепа за животни (80 дни – т.е. при удължаване на срока за 2015 г. от 24 юни до 11 септември 2015 г.) и схемата за преходна национална помощ за овце и кози (100 дни – т.е. за 2015 г. от 24 юни до 1 октомври 2015 г.) съобразно обявените дати в информационната кампания.
Променя се предварително обявената дата, на която кандидатите по схемата за преходна национална помощ за говеда (необвързана с производството) следва да отглеждат 70% от референтните животни в стопанството си (за 2015 г. – 23 юни 2015 г.)
Създават се определени трудности за извършване на навременен контрол по условията за допустимост по схемите и продължаване на графика на изплащане на подпомагането, прилаган до 2015 г.
Възможно е също затруднение при графика на контрола на условията за диверсификация на културите (периода на контрол следва да бъде от 15 май до 15 юли независимо от сроковете за подаване на заявления).
В същото време обаче големият плюс е, че се намалява рискът от невъзможността да бъдат декларирани всички потенциално допустими за подпомагане площи като се увеличава периодът, в който кандидатите за подпомагане могат за подадат заявления.
Предоставя се възможност за наваксване забавянето в хода на кампанията и се елиминира рискът за невъзможност всички желаещи земеделски стопани да подадат заявление поради недостиг на време за кампанията. На земеделските стопани се предоставя повече време за запознаване с новостите в политиката и вземането на решение за схемите, по които да кандидатстват.
От друга страна обаче, се намалява времето за изчисляване на полагащото се подпомагане за потенциалните кандидати по схемата за дребни земеделски стопани, изпращане на
уведомления до тях и преценка от тяхна страна дали да кандидатстват по схемата, което следва да се извърши до 15 октомври 2015 г.
Опасност от забавяне на графика за обработка на заявленията в т.ч. извършване на анализ на риска, кръстосани проверки, изпращане на уведомителни писма за застъпвания, разрешаване на казусите със застъпвания, което съответно ще рефлектира с възможно забавяне на датата на изплащане на подпомагането към земеделските стопани.
Обобщението при прилагане на варианта за удължаване на срока до 29 май е, че той е най-балансиран и позволява поемането на премерен риск от забавяне на контрола с цел дългосрочно балансирано и положително развитие на сектора.