Направете си зелена морава, за да ходите боси по нея

Засяването започва през април, през лятото се полива ежедневно, коси се всяка седмица
косене на тревата

Това ви чака всяка седмица, но работата си струва

Направата на зелена морава си има тънкости, но не е толкова сложно нещо, че да не можете сами да се справите. От април до ноември – когато и да решите, няма да е късно. Но преди това трябва да сте наясно, че поляната си иска сериозни грижи. Имате ли време?

Подготовката

Като начало, трябва да подготвите терена, който сте избрали. Добре е да е равен, нивелиран. Непременно трябва да очертаете пътечки или алеи, ако ще го пресичате често, за да стигнете до друга част от двора.

Когато изравните поляната, хубаво претърсете за камъни, корени, плевели и строителни отпадъци и ги изнесете, ако има такива.

После прекопайте, но не много дълбоко, защото корените на тревите стигат най-много до 35 см в дълбочина.

Семената

Не е добре да сеете само един тревен вид, затова изберете подходяща смеска според това дали поляната ви е на сенчесто място или е изложена на слънце, или има и от едното, и от другото. Не жалете пари за смеските, защото те не са толкова скъпи, че да правите икономии от тях. Имате ли добри семена, ще имате и хубава морава.

В тревните смески обикновено има 3 -4 различни житни треви – някои видове райграс, власатка и др. Може да прибавите и семена на полски цветя за получаване на цветни поляни. Ако нямате много време за поддърката на поляната, използвайте детелина.

Засяването

Нормите при сеитбата обикновено са 25 – 30 кг. тревни семена за декар. Те се разхвърлят равномерно, затова се използва така наречения кръстосан посев или машинно затревяване. За кръстосан посев трябва да разделите тревните семена на две половини. Минете цялата площ в една посока, хвърляйки едната половина семена, а после хвърлете другата половина като минете площта в перпендикулярна посока.

След това идва ред на наторяването. Използват се предимно изкуствени торове в норми 30 – 40 кг. за декар. Препоръчва се комбинираното торене с азот фосфор и калий, като азотът е половината от необходимият тор, а другата една втора е смес от трите елемента. Торът също трябва да е равномерно разпределен.

Семената се зариват на дълбочина 0.5 -1 см. Това става или със специална магина за затревяване или с гребло.
Хубаво е цялата площ да се покрие с торф или с почва смесена с пясък. Песъкливата почва е добра, защото осигурява и дрениране, и аериране.

Следващата операция е да валирате отново на кръст. Когато направите това, полейте хубаво терена и не забравяйте да го поливате всеки ден докато поникнат семената. Това се случва за около две седмици. Препоръчително е да се полива сутрин и вечер. Поливането е най-важното нещо за доброто поникване, равномерното и дозирано поливане е гаранция за добро затревяване. Най-добре изградете поливна система, тя ще ви бъде много полезна и по късно при поддръжката на двора.

След поникването

Единственото, което й трябва на тревата в началото е влага и топлина. Не е желателно да се ходи активно по моравата през първите 3-4 месеца. Тревата покълва за около две седмици, в зависимост от сезона.

Първа коситба се прави, едва когато тревата достигне 8-10 см височина.

През лятото трябва да се коси всяка седмица и да се полива всеки ден. Коси се така, че да остана една трета от тревата. Нормално, височината на тревата трябва да е 3-4 см.

За регулирането на въздушния режим се използват основно два инструмента: вертикулатор и аератор. Вертикулирането се извършва всяка пролет и есен. Вертикултора образно представлява гребло с ножове . Използването му има за цел да разкъса и отнеме част от образувания пласт от мъртви растителни частици. Ефектът от това е много голям понеже водата, въздухът и торовете по лесно достигат корените и освен това се освобождава жизнено пространство

С аератора се пробиват дупки в почвата дълбоки 5-9 см. и широки 0.5 -1 см. С аерирането се постигат същите цели, само че въздуха и водата достигат на по голяма дълбочина.Това мероприятие се прави поне веднъж на няколко години.

 

Leave a Comment