НАСА: На Земята не е имало по-горещо лято в последните 4000 г.

топло, горещо, лятоНай-горещото лято, откакто има измервания на температурата, е тазгодишното. Това показват предварителните данни на НАСА, потвърдени и от Японската метеорологична служба. Измерването на температурите е започнало през 1880 г.

Измервания по кората на дърветата, дебелината на леда, кораловите колонии в океана, показват, че Земята днес е най-топла от 4000 г.

НАСА съобщава, че средните температури през юли 2015 г. надвишават предишния рекорд от юли 2011 г. с 0,02 градуса по Целзий. Всеки месец тази година влиза в топ 4 на най-топлите месеци от 1880 г. насам., съобщават от космическата агенция с уговорката, че данните подлежат на прецизиране.

Обикновено юли е най-топлият месец на планетата, заради пикът на топлина в Северното полукълбо, където има много повече суша, отколкото в Южното. Тази година обаче горещината беше извън очакваното.

Жегите доведоха до смъртта на хиляди хора в Индия, Египет, в Европа и чак до американските градове Сиатъл и Портланд. Дори Япония и Хонконг регистрираха температурни рекорди.

Топлинната вълна започна в началото на юни като изпревари сезона на мусоните и доведе до смъртта на над 2000 души в Индия и Пакистан.

Мадрид счупи рекордите и на 6 юли там бяха измерени 39,9 градуса по Целзий.

40,3 градуса по Целзий бяха отчетени в германския град Китцинген на 5 юли и това се оказа най-високата температура, измервана някога в страната. Рекордът във Великобритания беше 36,7 градуса по Целзий на летище „Хийтроу“ на 1 юли.

Според данните, събрани от Японската метеорологична служба, пет от седемте месеца на тази година влизат сред най-топлите, в това число и юли. И тя потвърждава тенденцията, че 2015 г. вероятно ще задмине миналата година като най-горещата регистрирана година.

За да не се случи това, останалата част от годината трябва да бъде много студена, в световен мащаб. Това едва ли ще стане като се имат предвид дългосрочните ефекти от глобалното затопляне и от краткосрочния климатичен цикъл, известен като Ел Ниньо.

По последни прогнози на Националното управление на океанските и атмосферни изследвания на САЩ (NOAA) тазгодишният Ел Ниньо е класифициран като „значителен и засилващ се“, но ако температурата на океана се задържи с два градуса по-топла за три последователни месеца, феноменът може да бъде обявен за „много силен“ – нещо, което се е случвало само два пъти в историята на замерванията.

 

Leave a Comment