Танева поиска директните плащания да започнат от 16 октомври

Финансовият пакет за всяка една държава трябва да се определи в зависимост от загубите на фермерите, предложи в Брюксел българският министър

Десислава Танева в Брюксел

Трябва да се вземат всички административни мерки, за да започне изплащане на директните европейски субсидии от 16 октомври, заяви вчера на заседанието на земеделските министри в Брюксел българският министър Десислава Танева. ,,За тези схеми по директни плащания, за които проверките са минали да се допусне на 100% тяхното разплащане, а за тези, които проверките не са минали до 85%”, предложи още тя. Танева апелира да бъде дадена възможност на фермерите да осигурят изхранването на стадата си при възможно по-добра ценова ситуация на съответните фуражи. Припомняме, че обичайният срок за директните плащания у нас е в края на януари. 

Предложението на Десислава Танева дойде в отговор на Плана на Европейската комисия за подпомагане на млечния сектор. Предложението на Брюксел бе за отпускане на помощ от 500 млн. евро за фермери, ускорено превеждане на 70% от преките плащания на фермерите още от 16 октомври и изплащане на средствата  до 85% за някои мерки в сектор “Животновъдство” по Програмата за развитие на селските райони.

„Приветствам плана за подкрепа на фермерите и принципите въз основа, на които е изготвен. Финансовият пакет за всяка една държава трябва да се определи в зависимост от загубите на фермерите“, заяви българският министър на заседанието.

Десислава Танева припомни, че България е поставила темата за подкрепа на млечния сектор още декември месец миналата година на Съвет на министрите. ,,Следва да си зададем въпроса – трябваше ли да се стигне до този общ Европейски протест и не беше ли пределно ясно, че кризата ще се задълбочи и ще стигне дотук”, попита Танева. Тя бе категорична, че фермерите ще очакват да видят конкретните решения и визия, за това как ще бъдат подпомогнати.

Според министъра на земеделието, тези мерки по никакъв начин не променят правилата за  пазарна ориентация на млечния сектор, защото кризата е предизвикана и от политически мерки. „В България цената на млякото през месец август е с 23% по-ниска спрямо август миналата година. От декември, всеки месец на Съвета на министрите с различните страни сме постигали споразумение, за подкрепа на общи мерки, но досега нямаше резултат”, посочи още Танева.

„Към предложенията за определяне на финансовия пакет, може да включим и критерия млечни квоти и тяхното изпълнение, съгласно предложението на Португалия, критерий – средна цена към август 2014 г., средна цена към юли 2015 година, поясни Танева и допълни, че така ще получим справедливост за фермерите във всяка от страните членки”.

Министър Танева поиска за всяка от страните членки да бъде определен максимален бюджет на мерките за схемата Училищно мляко.  ,,В него да се включват като възможни инструментите за подкрепа и разяснителните кампании за здравословното хранене с млечни продукти, като разширим обхвата на продуктите. Да включим сирене, кисело мляко, кашкавал и променим начина на финансиране на тази схема. Като националното финансиране е по-малко “, заяви Десислава Танева.

Следващата седмица се очаква да се проведе ново извънредно заседание на Съвета.

Leave a Comment