Академията е консултирала 667 фермери, със 143 е подписала договори

Селскостопанска академияСтруктурните звена на Селскостопанска академия (ССА) са картотекирали 667 селскостопански производители, на които е оказвана постоянна методична и консултантска помощ, съобщава Аграрният доклад 2015 г. на Министерството на земеделието и храните, който обобщава важни данни за 2014 г.

Броят на сключените договори на звена от академията със земеделски производители през годината е 143. Те са за установяване на състоянието на отделни селскостопански култури, за решаване на технологични проблеми, препоръки за сортова структура, за породи селскостопански животни и технологии в животновъдството, за нови насоки в механизацията и поливната техника, различни оферти за бизнес оценки, за производство на базови и сертифицирани семена и племенни животни.

Данните показват колко е отдалечена земеделската наука от производството и са ярък пример за липсата на политика, която да срещне фермерите с научните работници.

По-сериозно са се ползвали лабораториите към системата на ССА. В тях са извършени 139 хил. броя почвени анализи, анализи на растителни проби и анализи на животински продукти и други, свързани с качеството на суровините и безопасността на храните, се посочва в доклада.

Проведени са 93 научнопрактически конференции, семинари, симпозиуми, кръгли маси, на които са дискутирани проблемните въпроси на съвременното земеделие, икономиката и маркетинга, както и финансирането на селскостопанската наука.

През 2014 г. постоянните структурни звена на Академията разработват 138 научноизследователски проекта, насочени към развитието на устойчиво и адаптирано към климатичните промени земеделие.

В ежегодно издаваната от ИАСАС Официална сортова листа на страната, през 2014 г. са вписани 195 сорта на ССА. От тях, 171 са включени в списък А (зърнени, фуражни, маслодайни и влакнодайни култури, цвекло, картофи и овощни растения), а 24 – в списък Б (зеленчукови, декоративни, медицински и ароматни култури и лоза).

За 2014 г. общият брой на публикуваните, подадени заявки в Патентното ведомство е 14.
Научните продукти, получили правна закрила съгласно нормативната база през годината са 16 на брой с готовност за сключване на лицензионни договори. Това включва 9 сорта зърнено-житни култури; 1 сорт от ароматни култури; 3 сорта тютюн; 1 сорт фуражни култури; 2 сорта зеленчукови култури. ССА притежава 85% от всички издадени и поддържани сертификати за сортове растения и породи животни в Патентното ведомство.

През годината са сключени 60 лицензионни договора, което е три пъти повече в сравнение с 2013 г. Въпреки това, този резултат остава под потенциала, основно поради липсата на подзаконови нормативни актове, които да регламентират приложението на ЗЗНСРПЖ. 

През 2014 г. са създадени 67 демонстративни полета и ферми, където са проведени открити дни и срещи на колективите на научните звена със земеделските производители. През годината от звената на ССА са организирали 42 открити дни.

Leave a Comment