Главният прокурор поиска имунитета на Светла Бъчварова заради 9 хил. дка държавна земя, предоставена на „Литекс комерс“
Селскостопанска академия земи е отстъпила нивите на дружеството на Гриша Ганчев за извършване на „съвместна научноизследователска дейност“
Главният прокурор Сотир Цацаров поиска имунитета на депутата от БСП и бивш председател на Селскостопанска академия (ССА) Светла Бъчварова заради неизгоден договор с „Литекс комерс“, който е ощетил академията с 1 326 671,36 лева.
Договорът е подписан през 2010 г., когато Бъчварова е била председател на УС на ССА.
Става въпрос за 9 хил. декара държавна земеделска земя, която е била предоставена на академията за научни цели, научи АгроПловдив. Въпросната земя е близо до Балчик. През социализма е била на разположение на несъществуващия вече конезавод Стражица. След приватизацията нивите са отдадени на ССА. Според правилата, академията не е имала право да преотдава под наем или аренда земя от държавния поземлен фонд, която им е отстъпена за ползване. Затова през 2010 г. договорът между академията и фирмата на Гриша Ганчев е бил за „съвместна научноизследователска и опитно-производителна дейност“ върху 9-те хиляди декара.
(Дружеството „Литекс комерс“ е известно сред земеделците точно със зърнопроизводството си – б.р.)
Въпреки че Добруджанският институт е най-близо до въпросния държавен имот, между него и „Литекс комерс“ не е имало договор за научна консултация. Едва през 2013 г. на директора на института е заповядано от тогавашния председател да оказва подобна научна помощ срещу заплащане от страна на „Литекс комерс“.
Така фирмата на Ганчев е била де факто наемател на тази държавна земя чрез съвместния договор със ССА за научноизследователска дейност. Но наем не се е плащал, а единственият разход на „Литекс“ за ползването на държавните ниви е бил за съмнителната „съвместна научноизследователска дейност“. Според заповедта, директорът на Добруджанския институт все пак е давал най-общи указания на ползвателя на земята за сеитбооборот и други практики от технологията по отглеждане на житни.
В отговор на поискания от Цацаров имунитет, Светла Бъчварова обяснява, че двама председатели на академията са преподписвали след нея договора с „Литекс комерс“.
„Ако е имало проблем, то защо следващите четирима председатели не са го прекратили?“, пита депутатът от БСП Бъчварова, цитирана от пресцентъра на партията си. Тя бе начело на ССА до юни 2011 г.
„Въпросът е бил проверяван и разследван няколко пъти след 2011 г. – период, през който все още не съм била народен представител и не съм имала имунитет. По време на последните проверки през 2012 г. въпросът беше разглеждан от следствието и ДАНС. Мислех, че казусът е приключен. Защо се появява отново и сега, не мога да коментирам. Но предполагам, че може да е свързано с интереси към земята или предстоящото преструктуриране на академията“, предполага Бъчварова.
В разпространената от прокуратурата информация се посочва, че по досъдебно производство на Софийска градска прокуратура са събрани доказателства за това, че като председател на Управителния съвет на Селскостопанската академия Светла Бъчварова е сключила неизгодна сделка с фирмата „Литекс Комерс“ АД.
„Договорът е за съвместна научноизследователска и опитно-производителна дейност върху тази земеделска земя – нито за рента, нито за наем. Такъв тип договори са обичайна практика в Селскостопанската академия и имат за цел максимално оползотворяване на земята. Договорът е между Добруджанския земеделски институт в Генерал Тошево и съответната фирма, тъй като земята се намира на землището на института. Съвместната дейност е за експериментиране на сортове на Академията и семепроизводство, като въпреки това той е възмезден – фирмата заплаща за тази дейност“, обяснява Бъчварова.
Според нея най-важното е, че договорът е за съвместна дейност, тоест и от едната, и от другата страна се правят инвестиции – институтът предоставя сортовете, фирмата ги произвежда, институтът взима семената. Бъчварова посочи, че конкретната фирма е отчела дейността си още през първата година – какво е изпълнено, какви сортове са отглеждани, какво количество семена е получено. За всяко нещо имаше нужната документация, поне докато бях председател, каза още депутатът.
За посочените от държавното обвинение суми Светла Бъчварова коментира, че е неразбираемо на каква база са изготвени тези изчисления, и добави, че ако за калкулации е използван период от 10 години, при положение че договорът е можело да бъде прекъснат още на втората година, то методът и числата не са коректни.
„Нямам проблем да си дам имунитета, защото така или иначе, когато е поставян въпросът, пак съм била без имунитет. Нека случаят да бъде разследван и окончателно да се излезе с решение по него“, каза още Бъчварова.
Някой въобще чете ли, че става дума не за договор за обработка на земя, а за съвместна дейност?! Щях да повярвам, че има злоупотреба, ако беше договор за наем или аренда, а това е ДОГОВОР ЗА СЪВМЕСТНА ДЕЙНОСТ с ангажимент и за някакво плащане. Много лесно е да се клевети и да се изсипват кофи с помия, но ИСТИНАТА Е много по-различна и фактите го доказват! Като не могат да стигнат интелектуалното и ниво, даваме я на Цацаров! Саморазправяме се с малкото професионалисти в България и грозното е, че се кефим на безумията в държавата ни. Доволно протриваме ръце и си мислим, че такава несправедливост няма да ни засегне и нас!