Папа Франциск: Днес е празникът на нашата надежда! Великден!

папа Франциск„Днес е празникът на нашата надежда. Това е толкова нужно днес“, каза в своето Великденско обръщение от Ватикана днес папа Франциск. Той призова хората да не позволяват тъмнината и страха да контролират вниманието им.

Днес е Великден на Западния католически свят, а също и на православните арменци. Над 1,2 милиарда души празнуват Възкресението на Иисус Христос. Източната православна религия ще отбележи Великден на 1 май.

Защо са времевите разлики между източната и западната църква обяснява в Pravoslavieto.com проф. протопрезвитер Николай Шиваров:

„Иисус Христос е възкръснал след еврейския Песах, затова християнският празник е в зависимост от еврейския. Пасхата, или Песах, е празник във връзка с Изхода от Египет. На Първия вселенски събор от 325 г. се решава Възкресението Христово да се чества в неделния ден след пълнолунието след пролетното равноденствие. Ако Великден по някаква причина не може да бъде в неделния ден след Песах, то според решенията на събора би трябвало да бъде отслужван един месец по-късно.

До влизането в сила на Григорианския календар през ХIV век не е имало разлика между източния и западния Великден. На Запад католиците и протестантите изчисляват датата на Възкресение по него. Докато нашата църква за подвижните празници като Великден се ръководи от стария Юлиански календар, а за неподвижните от т. нар. Поправен Юлиански, коригиран през 20-те години на миналия век от гръцки астрономи. От него се ръководят и другите православни християни. Изключение правят Йерусалимската, Руската и Сръбската православна църква.

Правилно е да казваме западен и източен, а не католически и православен Великден, защото на Запад и католиците, и протестантите честват Възкресението в един и същи неделен ден, докато на Изток има разлики. Древните халкедонски църкви като арменската празнуват Великден по Григорианския календар, а някои протестанти като Петдесетната църква в България – заедно с православните. Така че пълно единство няма нито на Изток, нито на Запад. Но в някои години западното и източното честване на Пасхата съвпадат.

Leave a Comment