Най-важното за кандидатите по мярка 10 „Агроекология и климат“
Подробни електронни наръчници за кандидатите за субсидии по мерки 10, 11, 12 и 13 публикува в интернет страницата си Министерството на земеделието и храните – виж в рубриката „Актуално“ под новините ТУК. Както е известно, кандидатите по тези мерки, които са част от директните плащания, трябва заедно със заявленията за подпомагане Кампания 2016, да обявят и участието си в посочените четири мерки.
Тъй като мярка 10 „Агроекология и климат“ предвижда най-много възможности за подпомагане на земеделците, публикуваме важните изисквания, описани по-подробно в електронните наръчници.
Направленията по мярка 10 са седем:
1. Направление „Възстановяване и поддържане на постоянно затревени площи с висока природна стойност“ (ВПС)
2. Направление „Поддържане на местообитанията на зимуващите видове гъски и ливаден блатар в обработваеми земи с орнитологично значение“
3. Направление „Поддържане на местообитанията на Царски орел и Египетски лешояд в обработваеми с орнитологично значение“
4. Направление “Контрол на почвената ерозия“
5. Направление „Традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм)“
6. Направление „Опазване на застрашени от изчезване местни породи, важни за селското стопанство“
7. Направление „Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство“
Бенефициентите не могат да кандидатстват за подпомагане по мярка 10 „Агроекология и климат“ ако са с един и същи земеделски парцел и/или животни по мярка 11 „Биологично земеделие“, с изключение на направление „Контрол на почвената ерозия“ и/или животните по направление „Опазване на застрашени от изчезване местни породи, важни за селското стопанство“. Или: С едни и същи земеделски парцел и/или животни по мярка 214 „Агроекологични плащания“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007-2013, с изключение на земеделски парцели, заявени по направление „Контрол на почвената ерозия“ от мярка 10 „Агроекология и климат“ на ПРСР 2014-2020 г. и по направление „Биологично растениевъдство“ от мярка 214“Агроекологични плащания“ от ПРСР 2007-2013г.
„Възстановяване и поддържане на постоянно затревени площи с висока природна стойност“
Агроекологичните дейности по това направление се прилагат за период от пет последователни години върху една и съща площ. За периода на ангажимента, бенефициента е длъжен да спазва 90 % географското припокриване на първоначално одобрените площи по направлението.
Бенефициентите, трябва да притежават правно основание съгласно чл. 2а от Наредба № 5 от 2009г. за условията и реда за подаване на заявления по схеми и мерки за директни плащания за заявените земеделски парцели към 31 май на годината през която се подава заявление за подпомагане.
От обхвата на направлението се изключват постоянно затревените площи в зоните на НАТУРА 2000 с влезли в сила заповеди за тяхното обявяване, Националните паркове и резервати.
Минималната площ за участие по направлението е 0,5 ха.
Бенефициенти по направлението могат да бъдат земеделски стопани – физически и юридически лица, както и еднолични търговци.
Бенефициентите трябва да преминат агроекологично обучение с минимална продължителност 18 часа или демонстрационна дейност по мярка 1 „Трансфер на знания и действия по осведомяване“ от ПРСР 2014-2020, с минимална продължителност 3 дни или да докажат наличие опит. (Това условие се отнася и за кандидатите по останалите направления на мярка 10 – б.р.)
Подпомагането за поддържане чрез паша се предоставя под формата на годишни плащания на хектар за постоянно затревена площ с ВПС чрез паша – 126,80 евро/ха;
Подпомагането за поддържане чрез косене се предоставя под формата на годишни плащания на хектар за постоянно затревена площ с ВПС чрез косене 113,51 евро/ха;
„Поддържане на местообитанията на зимуващите видове гъски и ливаден блатар в обработваеми земи с орнитологично значение“
Изискванията могат да не се прилагат върху едни и същи площи за едни и същи блокове на земеделското стопанство в петгодишен период от поемане на агроекологичният ангажимент.
Одобрената площ за прилагане на агроекологичните дейности по направлението може да бъде намалена с не повече от 10 % спрямо площта, за която има поет агроекологичен ангажимент. Минималната площ за участие по направлението е 0,3 ха.
Изисква се засяване и отглеждане на есенни зърнено-житни култури в местообитанията на зимуващите видове гъски на минимум 50 % от заявените по дейността площи. Засяване и отглеждане на минимум 50 % есенни зърнено-житни култури и минимум 30 % царевица от заявената по дейността площ в местообитанията на червеногушата гъска. Земеделските стопани поемат ангажимента да не прибират реколтата от зърнено-житни култури преди 31 юли в площи с местообитания на ливадния блатар.
Подпомагането се предоставя под формата на годишни плащания на хектар земеделска площ – евро/ха. За засяване и отглеждане на есенни зърнено-житни култури в местообитанията на зимуващите видове гъски на минимум 50 % от заявените по дейността площи – 81,59 евро/ха; За засяване и отглеждане на есенни зърнено- житни култури в местообитанията на червеногушата гъска– 103,68 евро/ха. За прибирането на реколтата след 31 юли в площи с гнезда на ливадния блатар – 109,93 евро/ха.
„Поддържане на местообитанията на Царски орел и Египетски лешояд в обработваеми с орнитологично значение“
Специализираният слой включва всички площи, които попадат едновременно в зоните на местообитанията на Царски орел и Египетски лешояд и във физически блокове, които през 2014 г. са с начин на трайно ползване „обработваема земя“ в Системата за идентификация на земеделските парцели.
Одобрената площ за прилагане на агроекологичните дейности по направлението може да бъде намалена с не повече от 10 %, като всяка година поне 90 % от площта по направлението се припокрива географски с площта, за която има поет агроекологичен ангажимент.
Минималната площ за участие по направлението е 0,3 ха.
Бенефициентите могат да изберат да прилагат по направление „Поддържане на местообитанията на Царски орел и Египетски лешояд в обработваеми с орнитологично значение“ дейности за превръщане на обработваеми земи, които са местообитания на Царски орел или Египетски лешояд в постоянно затревени площи.
Подпомагането се предоставя под формата на годишни плащания на хектар земеделска площ – евро/ха: За превръщането на обработваемите земи, които са местообитания на Царски орел или Египетски лешояд, в постоянно затревени площи– 278 евро/ха;
Направление “Контрол на почвената ерозия“
Подпомагането се осъществява на територията на България, с изключение на Националните паркове и резервати. Прилага се при превръщане на обработваеми земи в пасища, чрез използване на многогодишни тревни смески. Или при противоерозионни мероприятия в лозя и трайни насаждения, чрез затревяване на междуредията на лозята и трайните насаждения и прокарване и поддържане на оттокоотвеждащи бразди напречно на склона. Или при противоерозионни мероприятие в обработваеми земи чрез създаване и поддържане на буферни ивици и поясно редуване на културите.
Минималната площ за участие по направлението е 0,5 ха.
Бенефициенти по направлението трябва да предоставят план за противоерозионни дейности с описани номера на парцели, за които се прилагат дейностите, изготвен от дипломиран агроном през първата година на кандидатстване. Бенефициенти по дейността поемат ангажимент да водят дневник (регистър) на стопанството за всички земеделски дейности, извършени в земеделските земи, предмет на поетото пет годишно задължение.
– Създаване и поддържане на буферни ивици – ширината на ивиците е от 4 до 8 метра. Прокарват се напречно на склона на разстояние 20-80 метра, в зависимост от наклона на терена, почвения тип и други фактори. В зависимост от разстоянието между тях и ширината им те заемат от 10 до 30 %от обработваемата площ.
– Поясно редуване на културите – поясите, широки 30-100 метра, с редуващи се окопни и слятопокровни култури, се разполагат перпендикулярно (напречно) на склона по контура.
За превръщането на обработваеми земеделски земи в постоянно затревени площи – 315 евро/ха;
• За противоерозионни мероприятия в лозя и трайни насаждения:
– затревяване на междуредията на лозята и трайните насаждения 156 евро/ха;
– прокарване и поддържане на оттокоотвеждащи бразди напречно на склона 142 евро/ха;
Противоерозионни мероприятия в обработваеми земи:
– създаване и поддържане на буферни ивици –40 евро/ха;
– поясно редуване на културите –38,2 евро/ха;
„Традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм)“
Направлението се прилага на територията на националните паркове „Рила“, „Пирин“ и „Централен Балкан“ в Република България. То подпомага традиционната високопланинска паша в летните месеци. Бенефициентите, трябва да притежават правно основание, а именно разрешително за паша издадено от Дирекциите на националните паркове, за заявените площи към 31 май на годината през която се подава заявление за подпомагане.
Подпомагането се предоставя под формата на годишно плащане на животинска единица на хектар (ЖЕ/ха) земеделска площ. Ангажимента по направлението се поема за период от пет години. Бенефициентите задължително, трябва да спазват нормите на натоварване на пасищата, одобрени от Дирекциите на националните паркове.
Бенефициентите са задължени да пасат животните си на определените планински пасища, най-малко три месеца от годината, в периода май-октомври;
Изключения от посочените срокове, се допускат при изрични разпоредби на Дирекциите на националните паркове.
За получаване на допълнително компенсаторно плащане за паша с каракачански кучета и кучета от порода „българско овчарско куче“, те трябва да притежават „родословен сертификат“ за произход, издаден от призната асоциация.
Бенефициентите по направлението трябва да притежават най-малко: 50 овце ИЛИ 10 говеда ИЛИ комбинация от тях, не по-малка от 10 ЖЕ.
Коефициенти за преобразуване на животните в животински единици:
• Бикове, крави и други животни от рода на едрия рогат добитък на възраст над две години – 1,0 ЖЕ
• Животни от рода на едрия рогат добитък на възраст от шест месеца до две години – 0,6 ЖЕ
• Животни от рода на едрия рогат добитък на възраст под шест месеца – 0,4 ЖЕ
• Животни от рода на овцете и козите – 0,15 ЖЕ. Свине за разплод > 50кг.- 0,5 ЖЕ;
• Други свине – 0,3 ЖЕ;
Когато броя на ЖЕ е по-малък от размера на площта в ха. се предоставя годишно плащане, съответстващо на боря ЖЕ. За традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм) –179 евро/ха;
• За традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм) при използване на най-малко две работни кучета –182 евро/ха;
„Опазване на застрашени от изчезване местни породи, важни за селското стопанство“
(Кои са породите, за които се предоставя финансиране виж ТУК.)
Бенефициентите трябва да притежават зоотехнически сертификат или сертификат за произход за говеда, биволи, овце, кози и свине, а за еднокопитните – идентификационен документ – паспорт – за регистрирано еднокопитно животно;
Бенефициентите са задължени да получат писмено позволение от съответната развъдна организация или от ИАСРЖ преди клане или продажба на всяко животно, подпомагано с плащания по тази дейност;
Бенефициентите по направлението поемат ангажимент да водят дневник за продажбите и закупуването на всички животни в стопанството.
При загуба на животни вследствие на клане, продажба, смърт или кражба е необходимо да се приложи документ от компетентната институция;
Бенефициентите се задължават да спазват развъдната програма за съответната подпомагана порода;
Бенефициентите нямат право да намаляват броя на одобрените животни (по видове) от първоначалното заявените при поемане на петгодишния ангажимент;
Забранява се свободното пасищно отглеждане на свинете извън регламентираните за тази цел места.
Помощта: За едър рогат добитък и биволи – 200 евро/ЖЕ
За овце и кози – 145 евро/ЖЕ
За свине – 122 евро/ЖЕ
За коне – 143 евро/ЖЕ
„Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство“
(Кои са местните сортове, за които се предоставя помощ виж ТУК.)
Минималната площ за участие по направлението е 0,1 ха.
Максимално допустимата площ за подпомагане по направлението е 50 ха на земеделски стопанин.
Бенефициентите е необходимо да представят копие от фактура издадена от лицето, имащо право да сортоподдържа съответния сорт. Бенефициентите е необходимо да предстоят документ издаден от ИАСАС, с който се потвърждава, че заявения сорт е застрашен от генетична ерозия и е съществуващ;
Земеделските стопани, кандидатстващи за подпомагане трябва да отглеждат застрашени от изчезване местни сортове и популации растения от посочените в Списъка посочени в Приложение 8 към Наредба № 7 от 24.02.2015г. за прилагане на мярка 10 „Агроекологичния климат“ по ПРСР 2014-2020 на застрашените от изчезване.
Бенефициентите по направлението поемат ангажимент да водят дневник (регистър) на стопанството за всички земеделски дейности, извършвани в земеделските земи, предмет на поетото петгодишно задължение.
Подпомагането се предоставя под формата на годишни плащания на хектар земеделска площ:
• Полски култури – 223,95 евро/ха;Трайни насаждения – 787,39 евро/ха;
• Зеленчуци – 429,48 евро/ха;
• Ароматно-медицински култури – 536,86 евро/ха;