Фермери от 14 землища в областите Пловдив и Ямбол без право на сондажни кладенци
Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ спря издаването на разрешителни заради лошо състояние на подземните водни тела
Фермери от 14 землища в областите Пловдив и Ямбол няма да получат разрешителни за сондажни кладенци за напояване от Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“, в случай, че поискат да разполагат със собствен водоизточник на полето. Причината за това е в лошото количествено състояние на две подземни водни тела, които минават под съответните землища.
Този факт стана известен по време на обсъждането на Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) 2015-2021 г. за Източнобеломорския район. Очаква се тези планове да бъдат одобрени от правителството към края на 2016 г., а дотогава забраната за издаването на разрешителни за сондажи ще е в сила.
От Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ съобщиха пред АгроПловдив, че въпросните две подземни водни тела, които са в лошо количествено състояние, са BG3G000000Q017 – Порови води в Кватернер Ямбол-Елхово и ВG3G00000NQ018 – Порови води в Неоген-Кватернер-Пазарджик в Пловдивския район.
От проекта на ПУРБ, който е публикуван на страницата на Басейновата дирекция, се вижда, че първото водно тяло в Ямболско попада под землищата на Добрич, Елхово, Изгрев, Каравелово, Коневец, Кокорево и Окоп.
Второто водно тяло в Пловдивска област засяга Априлци, Асеновград, Ахматово, Беловица, Богданица, Бодрово и Болярци.
Площта на ямболското подводно тяло е 198.03 кв. км., а на пловдивското – 3 970.76 кв. км.
Срокът за консултациите по ПУРБ е удължен до 1 август 2016 г. и заинтересованите страни могат да изпращат мнения, предложения и становища, обясниха от Басейновата дирекция.
Законът за водите (ЗВ) изисква на всеки 6 години да се разработват Планове за управление на речните басейни (ПУРБ).
При оценките са използвани данни от мониторинга на количеството на водите, изпълняван от Националния институт по метеорология и хидрология и съответно изчислените разполагаеми ресурси на подземните водни тела. Валидността на тези оценки е до приемането на следващите ПУРБ през 2021 г.
От Басейновата дирекция посочват, че Министерство на околната среда и водите и Министерство на земеделието и храните работят в партньорство във връзка с мерките за напояване в ПРСР.