Правителството прие наредба за използване на утайки от пречиствателни станции в земеделието

Значителна част от документа е базиран на биометод, създаден от институт „Н. Пушкаров“

пречиствателна станцияПравителството прие наредба за реда и начина на оползотворяване на утайки от пречиствателни станции чрез употребата им в земеделието. В значителната си част наредбата е базирана на биометод, създаден наскоро в Института по почвознание, агрохимия и защита на растенията „Н. Пушкаров“ към Селскостопанска академия. На тазгодишното издание на изложбата „Агра“ методът получи награда за иновация. (За метода прочети ТУК.)

Утайките от пречиствателните станции за отпадни води съдържат ценни хранителни вещества, които могат де се използват за подобряване на почвите. Те обаче трябва да отговарят на строги определени изисквания, за де не бъдат заплаха за човешкото здраве и околна среда. Наредбата забранява внасянето им в ливади и пасища, ако в тях ще пашуват животни в срок, по-кратък от 45 дни от торенето. Не се разрешава и използването на площи, върху които се отглеждат плодни храсти, зеленчукови култури и лозя, както край реките и в защитени територии. Не се допуска и оползотворяването на утаечна маса, която има по-висока концентрация на тежки метали от разрешеното.

В наредбата са коригирани текстовете, отнасящи се за задълженията и отговорностите на компетентните органи (МОСВ и МЗХ), както и ангажиментите на потребителите на утайки. Извършена е и подмяна на стойностите на максимално допустими концентрации на тежки метали в почвата. Те са съобразени с нивата, заложени в действащата европейски директива 86/278/ЕИО за опазване на околната среда, и по специално на почвата, при използване на утайки от отпадъчни води в земеделието.

 

Leave a Comment