К. Якофов: Младите пчелари се удавиха тази година!
През цялата 2015-а ми стигнаха 2 кг захар/семейство за подхранване, а през 2016-а трябваше да дам по 17 кг, сравнява пчеларят
„Изключително трудна година! Невероятна аномалия! Жал ми е за младите пчелари, защото се удавиха.“ Така един от най-опитните хора от бранша – Костадин Якофов, описа 2016-а.
Предишната и тази година са на двата полюса по добиви и по разходи. Ако миналата година природата и пчелите дадоха на стопаните изобилен мед, включително и акациев, който по принцип трудно се получава заради пролетните капризи на времето, то тази година пчеларите са получили наполовина по-малко мед. Якофов пък казва, че е на една трета от миналогодишния добив. Това е така, защото неговата философия е по-различна. „Природата е създала пчелите, за да опрашват растения и им се е отблагодарила с умението им да правят мед. С меда те хранят личинките, а ако остане и за нас, тогава можем да им го вземем.“ Воден от този принцип, Костадин Якофов преглежда кошерите в началото на август, взима излишния мед и оттам нататък не посяга на продукта. „Каквото си направят пчелите – тяхно си е. Те трябва да имат достатъчно мед, за да презимуват“, обяснява възрастният пчелар.
През цялата 2015 г. той е подхранил пчелното семейство с всичко на всичко 2 кг сиха захар. Тази година е дал на всяко семейство по 16-17 кг.
„Пчеларите, които тази година за пръв път се занимават с тази дейност, изгоряха“, съжалява ги Якофов. Едно, защото не са усетили „сладкото“ на това занимание заради многото разходи по подхранването и ниските приходи от добива. Второ, защото ако са взели повечето мед от кошерите, обричат семействата на риска да не преживеят зимата. („Ето на това казват „синдромът на празния кошер“, пояснява той.) И трето, защото фирмите купувачи на мед го заплащат за 5 и под 5 лв. за килограм. „Тази цена в година като 2016-а прави труда ни абсолютно нерентабилен“, категоричен е пчеларят. По-опитните в бранша си допълват доходите с продажби на прашец, клей, пчелно млечице, отводки и майки. Но начинаещите пчелари, които нямат както опит, така и собствена мрежа за продажби, не могат да имат от тези компенсаторни приходи.
Прочети още: Костадин Якофов: Пчелното семейство е велика тайна, човекът не е дорасъл за нея
Защо така всеки гледа от неговата си колибка и съди по тази гледка за целия свят?!
Аз не съм дал една стотинка за подхранване, и го правя вече пет години. Както и не третирам с нищо пчелите от пет години.
А прибрах около два пъти повече мед от средното за района.
На места наистина нещата не бяха цветущи, но това не е причина да се обобщава за цялата страна и за всички пчелари.