Майстори на Главната плетат, тъчат и духат стъкло

Вторият Панаир на занаятите бе открит в Пловдив на Малката Главна
занаятчийки на пантофи

Ръчните изработки възхитиха пловдивчани
Снимки от Даниела Хулисиева

Панаир на занаятите  разпъна шатри на Малката Главна в Пловдив днес. Майстори от цяла България и най-вече от старопланинските градчета подредиха шедьоврите си и се заеха да демонстрират как работят. Всички изложени изделия са обявени за продажба по „цени на производител“.

Точиларят Димитър Терзиев от Габрово разказа, че по диплома е строител, но по душа майстор. Той е изработил от глина стотици фигури на джуджета, щъркели, магаренца, паници и какво ли не. Започва работа в 8 часа и приключва работа пак в 8, но след 12 часа. „От занаятчийството не можеш да станеш богат. Но старите хора казват, че когато занаятчия бръкне в джоба си, вътре винаги има нещо“, усмихна се точиларят.

Как се плете прочутата по света калоферска дантела? Галина Андонова

Майсторката на калоферска дантела Галина Симеонова

Майсторката на калоферска дантела Галина Симеонова

обясни, пък и показа, че това става със специален конец от сърма – коприна с вплетена в нея метална нишка, стотици карфици, които изпълняват ролята на кофраж и с много търпение. Жената е една от малкото майсторки плетачки на красивата дантела, от която е сътворила брошки, цветя, икони и каквото въображението ѝ е подсказало. Част от тях тя е поставила в рамки под специално стъкло.

Сопотският майстор на станове Никола Пингелов демонстрираше на детски стан как се тъче знамето на България. Вплиташе нишките и ги подреждаше с гребен. Той поясни, че вече почти няма поръчки за големите уреди, освен от етнографски центрове. Станът се прави от бук, защото това дърво е здраво и може да издържа на ударите. Цената му е 1200 лева. Детските станове пък струват 25 лева. Те се продават с диск, който обяснява как да се подготви инструмента, за да може да се тъче на него.

Иван Станев от Пловдив изработва в апартамента си момини сълзи, кокичета, вази и други красоти от стъкло. За целта той загрява примеса от кварцов пясък, сода, сяра и калциев карбонат до 800 градуса и през тръба от меко магнезиално стъкло духа, за да оформи горещото и гъвкаво стъкло във фигура. От 35 години е в занаята и не е пожелал да се откаже от него.

Георги Георгиев, дърворезба

Георги Георгиев сам е се е научил да вае образи в дървото

„Самоук съм“, казва за себе си дърворезбарят Георги Георгиев от Димитровград. В дните на панаира той е решил да изобрази върху дърво нестинарка. В шатрата си е подредил малки и големи икони, своя изработка. Направил е иконостаси на 6 църкви, изработил е пана по поръчки на заведения, негова творба е и ежегодната театрална награда на Димитровград „Любимец 13“, която се връчва на гостуващи театри. Георгиев казва, че дърворезбата къща не храни. Затова и е открил магазин в Димитровград, по чиито рафтове е подредил свои творения.

Мъже окупираха щанда на майстора-ножар от Габрово Стоян Андонов. На масата лежаха извити, остри и опасни ножове по модели още от времето на Александър Македонски.

Това е втория по ред Панаир на занаятите в Пловдив. Първият бе през септември миналата

панаир на занаятите - откриване

Панаирът бе открит от кмета Иван Тотев, председателя на камарата Тони Симидчиева и актьора Петър Тосков

година. Той бе открит от кмета Иван Тотев на арената на Римския стадион. Председателят на Регионалната занаятчийска камара Тони Симидчиева благодари на участниците, които са „пазители на българския дух и култура“.

Панаирът ще продължи до неделя, 12 май.

 

Leave a Comment