Планове за управление на речните басейни ще контролират и подземните води
Правителството одобри днес и планове за управление на риска от наводнения
Министерският съвет прие на днешното си заседание стратегическите планове за управление на речните басейни в Черноморския, Дунавския, Западнобеломорския и Източнобеломорския райони за периода 2016-2021 г. и национални програми за изпълнението им. В плановете е заложен контрол върху замърсяванията на повърхностните и подземните води, а също и поддържане на доброто количествено състояние на последните.
С изпълнението на планираните мерки се очаква предотвратяване на влошаването и постигане на добро екологично състояние на повърхностните водни тела, прогресивното намаляване и прекратяването на замърсяването от емисии, зауствания и изпускания на приоритетни и приоритетно опасни вещества и постигане на добро химично състояние на повърхностните водни тела.
Сред целите са още недопускане или ограничаване на отвеждането на замърсители в подземните води, идентифициране и насочване в обратна посока на всяка значима и устойчива тенденция за повишаване на концентрацията на всеки замърсител с цел непрекъснато намаляване замърсяването и постигане на добро химично състояние на подземните водни тела, а също така – осигуряване на баланс между подхранването на подземните води и водовземането, постигане и поддържане на добро количествено състояние на подземните водни тела, постигане на целите в зоните за защита на водите, включително в зоните за защита на питейните води.
Заедно с плановете за управление на речните басейни, Министерският съвет одобри днес и планове за управление на риска от наводнения (ПУРН) за Черноморския, Дунавския, Западнобеломорския и Източнобеломорския райони за басейново управление 2016-2021 г., както и националните програми за изпълнението им.
С приемането на стратегическите документи се въвежда принципът на дългосрочно планиране за намаляване на риска от наводнения и на неблагоприятните последици от тях чрез прилагане на мерки за предотвратяване, защита и подготвеност. Това включва и подобряване на прогнозите и системите за ранно предупреждение в определените райони със значителен потенциален риск от наводнения.
С приетите решения се изпълняват изискванията на Директива 2007/60 на ЕС за оценката и управлението на риска от наводнения и на Закона за водите.
Прочети още: Фермери от 14 землища в областите Пловдив и Ямбол без право на сондажни кладенци