МС публикува лаконичен доклад за състоянието на министерствата, МЗХ е чисто
На правителствената интернет страница вече е публикуван обобщеният доклад за състоянието на министерствата. Той е лаконичен и повтаря (в съкратен вариант) обявеното от премиера в петък, 17 февруари. В доклада е сглобена есенцията от докладите на всеки един министър. За съжаление, в сайта на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) не е качен пълният текст, подготвен от екипа на министър Христо Бозуков, за състоянието на аграрното ведомство. В обобщения доклад на премиера Огнян Герджиков няма забележки и към работата на първостепенния разпоредител на средства ДФ „Земеделие“ – Разплащателна агенция, чиито изпълнителен директор Румен Порожанов бе освободен.
Относно МЗХ, критиката към него е, че е закъсняло обявяването на обществена поръчка за изготвяне на последваща оценка (ex-post) на Програмата за развитие на селските районен 2007 – 2013 г. (според информацията от МЗХ неизпълнението на този ангажимент ще доведе до риск от спиране на средствата по ПРСР от Европейската комисия).
Като цяло, на министрите е било възложено в кратък срок да представят данни за състоянието на административния капацитет на министерствата (обща численост на персонала към февруари 2017 г.) и за изпълнението на функциите, свързани със секторните политики, ръководени от съответния министър.
(По прегледа по тази тема няма забележки от страна на министрите.)
В докладите на министрите не се съдържат данни през проверявания период да са допуснати съществени нарушения при функционирането на министерствата, но е представена информация за възникнали проблеми при реализирането на конкретни секторни политики и програми (напр. от Министерството на образованието и науката отчитат възникнали проблеми при управлението на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж 2014 – 2020 г.“, както и забавяне при подготовката и приемането на част от подзаконовите нормативни актове по прилагането на Закона за предучилищното и училищното образование).
Според представената в Министерския съвет информация, обект на проверки са обществени поръчки, проведени през последните две години. От обхвата на докладите са изключени обществените поръчки, проверявани от Агенцията за държавна финансова инспекция и Прокуратурата.
В някои от техническите задания или документациите за обществени поръчки са включени условия и изисквания към кандидатите, които дават предимство или необосновано ограничават участието на лица в обществените поръчки, се посочва в обобщения доклад. Като нарушители се посочват Агенция „Пътна инфраструктура“, Министерство на икономиката, Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средни предприятия и Агенцията по заетостта.