Приказката свърши: Изкупната цена на кравето мляко започна да пада, над 1700 ферми пред затваряне
Изкупната цена на кравето мляко започна да пада, съобщиха животновъди. Някои от мандрите са я намалили още от средата на януари, други са предупредили фермерите, че от 1 февруари ще има нова цена.
„Намалението е с 2-3 стотинки. Не е голямо, но ни притестява, че още през зимата трендът се обърна“, обясни пред Агро Пловдив Господин Иванов, съдружник в „Рока – Агромилк“ООД и член на УС на Националния съюз на говедовъдите в България.
Средната цена на млякото в страната е 0.62-0.63 лв., но фермите с по-висока като количество и качество суровина получаваха до момента по 0.75-0.80 лева/литър.
Причината за започналия спад според Господин Иванов е излишъкът от краве мляко в Полша и Унгария, който се пренасочва към България. От Полша има информация за затварянето на голямо млекопреработвателно предприятие, което допълнително е намалило изкупните цени там. „Тук млякото пристига на 0.70 лв. заедно с транспортните разходи и за нашите мандри цената е изгодна“, каза фермерът. Той допълни, че разчита да се повтори предишния опит на родните млекопреработватели, които се опариха от вноса, тъй като качеството на млякото от чужбина се е оказало разочароващо.
Друга причина за по-ниската цена може да се търси в огромния брой млекодобивни предприятия, които не отговарят на структурните и хигиенни изисквания. Според данните, публикувани в сайта на БАБХ на 15 януари 2018 г., общият брой на фермите с 10 до 49 крави, които са извън нормите е към 1760. От агенцията вече са издадени около 300 заповеди, с които се забранява на животновъдите в негативния списък да продават млякото.
Най-много малки животновъдни ферми, които трябва или да затворят, или да преминат към месодобивно направление, има в област Кърджали, където са изброени над 200 животновъда. В област Плевен те са повече от 160, в Търговище са към 130, в Пловдив около 100 и т.н.
Малките ферми, за които все още нямат заповед за преустановяване на млечните продажби, но официално фигурират в застрашения списък, също са фактор в посока намаляване на изкупните цени.