Бежанците – новите фермери в Турция
ФАО организира в Турция програми за селскостопанско обучение на сирийските граждани, напуснали родината си
Югоизточна Турция вече има едно от най-високите нива на безработица в страната. В този регион в момента са настанени повечето от 3,5 милиона сирийски бежанци, които са пристигнали тук от началото на войната, а конкуренцията за работа между тях е огромна. Това разказва обширен фоторепортаж, подготвен от Озге Доган и Баркин Булбул, за Организацията по прехрана и земеделие ФАО.
В същото време работодателите в тази част на Турция търсят хора със специални умения и отбелязват, че е трудно да ги намерят.
Селското стопанство е една от индустриите с потенциал за наемане на повече хора: земеделските производители се нуждаят от квалифицирани работници, за да могат техните предприятия да работят в пълна сила.
Понастоящем ФАО в Турция провежда обучението за необходимите умения както за сирийските бежанци, така и за турските граждани, и им помага да получат висококвалифицирани работни места в селското стопанство.
За бежанци от Сирия, които в продължение на няколко години живеят в Турция без източник на доходи, е много важно да си намерят работа. Ако се трудят, те ще могат да купят топли дрехи за децата си, да ги изпращат на училище и просто да хранят семействата си. Това означава, че няма да скитат безкрайно из града в търсене на работа или да стоят на опашки за безплатна храна.
Много от бежанците, които преди това са били лекари, студенти или фермери, са разбрали, че не могат да приложат в новата държава уменията от предишния си живот, тъй като не говорят местния език и бизнесът се осъществява по различни правила.
Самира е напуснала Дейр ез-Зор в Сирия преди четири години, след като синът й бил убит по време на бомбардировка. Тя е пристигнала в Турция заедно с осемте си деца, мъжа си, с майка си и внуците. Сега те живеят в палатка, а това е ситуация, която Самира иска да промени.
„Когато в лагера ни попитаха искаме ли да получим обучение, веднага се съгласих“, разказва тя. „Разбира се, първо, искам да се върна в Сирия, но това все още не е възможно. Сега трябва да работим, за да отглеждаме децата и да задоволяваме техните нужди. Младите хора ще се оженят, ще намерят дом, ще създадат семейства. Трябва да продължим да живеем. “
ФАО в момента е в Турция предоставя подкрепа на хора, които търсят работа, като Самира. Организацията обучава сирийските бежанци и турските работници да придобият необходимите умения и им съдейства за получаване на работни места в сектора на селското стопанство, който изисква висока професионална квалификация.
От 2017 г. ФАО провежда теоретично и практическо обучение: Студентите получават знания за различните звена по веригата – засаждане, напояване и прибиране на реколтата, пакетирането й и спазване на хигиенни практики.
Кефе напуска град Джарблас преди две години – двамата й братя са били отвлечени от бойци от ИДИЛ, но след това са били освободени. Членовете на семейството й решили, че трябва да напуснат града. Кефе, която притежава диплома по изобразително изкуство, е преминала производствена подготовка в рамките на програмата на ФАО и сега работи в отдела по заетостта в завод за сушени плодове.
„Не трябва да седим без да правим нищо. Сега работя и водя по-активен социален живот „, казва тя. „Срещнах нови хора, научих турския език. Вече го говоря достатъчно добре, за да изразя мислите си“, споделя Кефе.
Мохамед е получи инженерна степен през 2013 г., но скоро след това ситуацията в Сирия се влошила и той разбрал, че вече не може да остане в родината си. Семейството му е отглеждало маслини и шам-фъстъци, но преди да пристигне в Турция, той не е разбирал от това производство.
„Тук научихме за капковото напояване, използването на торове при отглеждане на шам-фъстък и маслинови дървета“ – признава Мохамед. „Преди това не познавахме тези технологии. Една от грешките, които правихме вкъщи, бе, че събирахме маслините от земята, след като обрулим дървета с пръчки, а това предотвратява образуването на нови издънки и в крайна сметка водеше до намаляване на добива. “
В края на обучението се провеждат панаири за работни места, чиято цел е да съдействат за намиране на работа. Собствениците на фирмите получават необходимата информация за правата на бежанците и услугите, които могат да предоставят. Лицата, които са обучени, имат възможността да се срещнат с потенциални работодатели. Много от тях незабавно получават работа.
Феддан-ал-Али от Раки не е особено оптимистичен относно възможността да се завърне в родния си град. „Възстановяването на Раки ще отнеме 20-30 години, градът е напълно унищожен“, казва той. Сега Феддан се занимава изцяло с организирането на бизнеса си в Турция и след професионалното обучение в областта на животновъдството се надява да създаде собствена ферма.
„Никога не съм се занимавал със селскостопански животни, у дома учих право и съм виждал животни само
от разстояние. Благодарение на тази програма за обучение се запознах с всички аспекти, свързани с поддръжката на добитъка – доене, грижи, ветеринарни умения. Научихме се как да се справяме с кравите. Обучението се провеждаше от специалист във ветеринарната служба, от когото научих много“, разказва Феддан.
Вече 900 души са завършили обучителната програма и много от тях работят в селскостопанския сектор. През 2018 г. ФАО ще финансира програми за обучение на още 500 души, които се опитват да изградят ново бъдеще за себе си и за семействата си на ново място.
Тази програма се финансира от Службата на Върховния комисар на ООН за бежанците и се осъществява в сътрудничество с Министерството на храните, селското стопанство и животновъдството на Турция.