Условия по Мярка 9 могат да откажат животновъдите от участие

От министерството са обещали да променят изискванията

кравефермаАко условията по Мярка 9 за групи и организации от производители не се променят, животновъдите могат да се откажат от участие. Това съобщиха пред Агро Пловдив фермери, участвали в работна среща в МЗХГ в края на юни, относно правилата, които мярката изисква да се прилагат.

Проблемът е в това, че, за да има облекчен за ДФ „Земеделие“ ред на отченост, има изискване групите/организациите да се регистрират и като първи изкупвачи на млякото. Това, първо означава те да влязат в категорията на търговци и млякото им вече не е „фермерско“, а е сборно.

В допълнение, като изкупвачи те трябва да инвестират значителни средства в камиони и хладилни цистерни, да сключат договори с мандри, да спазят и други изисквания. В същото време някои от групите/организации искат да създадат собствена мандра, но вместо да вложат средства в преработвателното предприятие, те най-напред трябва да се оборудват като търговци, тоест изкупвачи.

Именно този препъни камък животновъдите са посочили пред експертите на МЗХГ по време на обсъждането на условията по Мярка 9.

„Останахме с впечатление, че от МЗХГ ни разбраха и че ще променят условията за прилагане на мярката. Дано го направят, защото в противен случай браншът ще се откаже да кандидатства“, коментира животновъд.

За това са настоявали говедовъди и председателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) Симеон Караколев, който е помогнал за създаването на 15 групи от производители в бранша.

Мярка 9 бе отворена за прием на 18 юни, крайната дата за кандидатстване е 20 август.

Бюджетът е в размер на 14 793 043,82 лв. (7 563 679, 22 евро).

За подпомагане могат да кандидатстват признати групи и организации на производителите, които отговарят на определението „малки и средни предприятия“, съгласно изискванията на Закон за малките и средни предприятия (ЗМСП).

Мярката не предвижда минимален размер на помощта. Максималният размер на година за всяка група или организация на производители не може да надвишава левовата равностойност на 100 000 евро.

Размерът на финансовата помощ се определя като процент от стойността на годишната реализирана на пазара продукция от групата или организацията на производители. Така за първата година след признаването групата или организацията ще получи 10 %, за втората година – 9,5%, за третата – 9 %, за четвъртата – 8,5 % и за петата – 8 %.

Последното плащане трябва да бъде най-късно до 15 септември 2023 г.

 

Leave a Comment