Елиминирайте вредните насекоми в градината с пестицид от природата
Сухото слънчево време доведе до намножаване на вредните за градината насекоми, които се хранят с растенията. Трябва ли всички положени грижи – от засаждането през копаенето и поливането, да бъдат опропастени от инсектите? Те убождат плодовете, смучат листата и са като една безчислена армия, която е окупирала територията. Точно сега, когато зеленчуците и плодовете зреят, не може да се третира с инсектициди, защото те имат къс или дълъг карантинен срок, който трябва да бъде съобразен. Има обаче едно мощно природно средство, което може да бъде използвано за прочистване на градината.
Нарича се нийм. Това е азиатско дърво, чиито полезни свойства в Индия използват вече повече от 2 хиляди години.
В нашите магазини за здравословни храни предлагат нийм като масло и като пудра.
Рецептата с нийм на пудра е изпитана и е следната:
Две супени лъжици от растението се кипват в два литра вода и се свалят от огъня. Добавят се четири супени лъжици смлян лютив червен пипер. Отварата се оставя да изстине. Прецежда се и количеството се долива с още 7-8 литра вода. Сместта е готова за третиране с пръскачка.
Растенията се обливат добре – по-рано сутрин или по-късно вечер. Ефектът е видим – насекомите изчезват от градината. Това не означава, че след седмица няма пак да се появят. Затова се препоръчва третиране с тази смес да се прави всяка седмица.
„Възможно е методът да е добър, но само за зеленчуци и плодни дръвчета в двора. За стопанско производство не е практичен за използване заради времето, което е нужно за направата му“, коментира пред Агро Пловдив доц. Петър Чавдаров, завеждащ Растителна защита в Института по растителни генетични ресурси в Садово. Земеделците, които искат да използват щадящи растителнозащитни средства, купуват готови биологични продукти.“
Доц. Чавдаров добави, че през сухия летен период има сериозна атака на цикади, трипсове и акари по зеленчуците, които са векторни преносители и на болести. Срещат се и дървеници, хората обикновено ги наричат миризливки.
Заради пролетно-летните продължителни валежи пък болестите снижиха добивите както при житните, така и при другите култури. „Кафявата ръжда в Северна България намали реколтата от пшеница с до 30%“, припомни доц. Чавдаров. „Някои по-чувствителни сортове пъпеши бяха поразени от кубинска мана и антракноза. Доматите пострадаха от бактериози, алтернария, мана, пиперите от вертицилийно увяхване и вирози.“