Днес почитаме хилядите жертви на комунизма
На 1 февруари 1945 г. Народният съд осъжда на смърт 2 730 българи, които намира за виновни за участието на България на страната на Германия през Втората световна война. В тези месеци на терор /декември 1944-април 1945 г./ Народният съд организира 135 масови процеси из страната и решава за ареста на над 28 хиляди човека. Убитите без съд и присъда също са хиляди. За работата на съда Георги Димитров дава напътствия: „Никой не трябва да бъде оправдан. … И никакви съображения за хуманност и милосърдие не трябва да играят каквато и да е роля„.
Съдиите се избират педимно от Отечествения фронт с условието да са „най-добрите граждани“, без значение дали имат или нямат образование.
По Дело № 1 от 1 февруари 1945 г. са подсъдими бившите регенти, дворцови съветници, министри и народни представители от 25 ОНС. Тринадесет-членният Първи състав осъжда на смърт принц Кирил Преславски, Богдан Филов (бивш министър-председател), Никола Михов – тримата регенти на България преди идването на ОФ на власт, както и 17 бивши министри. Екзекуцията е извършена в нощта на 1 срещу 2 февруари до запустяла яма в Орландовци.
Смъртна присъда получават генерали и полковници, царски съветници, професори, множество депутати.
По-късно са създадени концентрационните лагери.
През 2011 г. 1 февруари е обявен като Ден на почит към жертвите на комунистическия режим.