Три в едно: С проекта на наредба за организациите за плодове и зеленчуци променят още две наредби

Членовете на организациите могат да продават продукцията си самостоятелно, гласи нов текст в проекта

ябълкиНаредба №11 от 2007 г. за организациите на производители на плодове и зеленчуци ще бъде изменена. Промените са публикувани в проекта, който може да се види на страницата на МЗХГ – ТУК

В преходните и заключителни разпоредби на проекта се променят някои текстове и в още две наредби: Наредба № 1 от 2015 г. за договорните отношения в сектора на млякото и условията и реда за признаване на организации на производители и Наредба № 12 от 2015 г. за условията и реда за признаване на организации на производители на земеделски продукти, асоциации на организации на производители и междубраншови организации и на групи производители.

В проекта за изменение и допълнение на Наредба 11, която касае организациите на производители на плодове и зеленчуци, вече се дава възможност членовете да могат да реализират продукцията си самостоятелно, ако това е записано в учредителния акт. Организациите се задължават да посочат в уставите си правилата, които трябва да се спазват, в случай, че някой член реши да напусне. 

Проектът дава възможност в стойността на предлаганата продукция да може да се включва и стоката, която е предложена за преработка, също така евентуално изтеглените от пазара количества плодове и зеленчуци, заедно със полученото застрахователно обезщетение вследствие на природно бедствие или заради вредители по растенията.

И в трите наредби е вмъкнат текста, че организациите на производители оказват съдействие за достъп до помещенията, счетоводната, търговската и техническата документация и до стопанствата на членовете на служителите на Европейската комисия, Европейската сметна палата, Министерството на земеделието, храните и горите и Държавен фонд „Земеделие“.

В чл. 19 е добавен нов текст, който задължава организациите и асоциациите да имат заверка от независим одитор на годишните си финансови отчети.

Ако организациите искат да изтеглят продукция от пазара, за да я дарят със социална цел, то вече изтеглянето ще става в присъствието на представители на ДФ „Земеделие“ и на БАБХ. Впрочем, променен е и списъкът на зеленчукови и овощни култури за изтегляне от пазара, както и максималният размер на подпомагането за изтеглени продукти. 

Проектонаредбата създава нов чл. 20ж, който третира условия при осъществяване на инвестиции в създаване на трайни насаждения, строително-монтажни дейности, закупуване на техника за обработка на почвата и прибиране на реколтата, и инсталиране на напоителни съоръжения. За срок 10 години след датата на получаване на финансова помощ организацията на производители и нейните членове са длъжни да използват подобрените, реконструираните, изградените или придобитите въз основа на одобрената оперативна програма за признаване активи по предназначение; да не прехвърлят правото на собственост и/или да не преотстъпват правото на ползване върху активите, предмет на подпомагане, на лица, които не са членове на организацията на производители или са членове по чл. 3, ал. 2, под каквато и да е форма с изключение на случаите, когато това се изисква по закон; да не променят местоположението на подпомогнатите активи, които са трайно прикрепени към земята, сградите или помещенията.

Организациите могат да поискат само един път изменение на оперативния план, по който ще работят през целия период на прилагане на оперативната програма, включително и удължаване на продължителността му до 5 години. След това могат да искат не повече от веднъж годишно изменение на оперативната програма при възникване на събития от извънреден характер, при настъпването на които е невъзможно изпълнението на одобрена инвестиция.

Променен е и редът на плащанията. Според проекта, организациите могат да заявят три междинни и едно окончателно плащане. Досега те получаваха едно междинно и едно окончателно плащане. Освен това те могат да заявят и до три авансови плащания, които не надвишават 80% от първоначално одобрената сума.

Ако член на организацията, в чиито имот е извършена инвестиция, реши да я напусне, досегашният текст гласеше, че той „е длъжен да плати на организацията остатъчната стойност на инвестицията към датата на напускане“. Той се заменят с текста: „организацията на производители възстановява инвестицията или остатъчната й стойност и последната се внася в оперативния фонд.“

В проектонаредбата е създаден и нов чл. 34, който обсъжда ситуацията при предсрочно прекратяване на изпълнението на оперативния план от страна на организацията. Ако финансовата помощ е получена за допустими действия, изпълнени преди прекратяването на оперативната програма, те не се възстановяват, при условие че до момента организацията на производители е отговаряла на критериите за признаване и в момента на прекратяването целите на действията, предвидени в оперативната програма, са били изпълнени. Не се изисква наказателно възстановяване на полученото финасиране и когато инвестициите остават в притежание на организацията. 

Leave a Comment