Ще има 30% държавна помощ за реклама на виното в трети страни
10 дружества и организации ще се възползват от нея според извършената оценка на въздействие
Земеделското министерство ще предостави държавна помощ в размер на 30% от разходите по мярка „Популяризиране в трети държави“ от Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор за периода 2019 – 2023 г. Това е основната промяна в проекта за изменение и допълнение на Наредба № 6 от 2018 г. за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор за периода 2019 – 2023 г. Проектът е публикуван за обществено обсъждане до 19 април на страницата на МЗХГ.
В момента е предвидено Европейският фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) да финансира 50% от разходите по мярката, а участниците да покрият останалите 50 на сто. Това правило ще остане в случаите, когато по проект се рекламират търговски марки.
В останалите случаи при популяризиране в трети страни общата субсидия, заедно с държавната помощ, ще е 80 процента.
Променен е размерът на авансовите плащания като заявителите имат право на до 80 на сто авансово плащане от размера на одобрената финансова помощ.
Решението за осигуряване на държавна помощ по мярката за рекламиране на българското вино е взето на 28 февруари 2019 г. на заседание на Постоянната работна група. България трябва да изпрати искане към Европейската комисия за одобрение на държавната помощ.
Оценката на въздействието е показала, че потенциално заинтересовани страни от приемането на наредбата са дружества и организации, които популяризират вина на пазарите на трети държави. Очакваният брой на бенефициентите по мярка „Популяризиране в трети държави“, които ще се възползват от допълнителното финансиране със средства от националния бюджет, е 10 дружества и организации. Заинтересованите институции са Министерството на земеделието, храните и горите, Държавен фонд „Земеделие“ и Изпълнителната агенция по лозата и виното.
Потенциалните рискове от неприемането или ненавременното приемане на измененията и допълненията на наредбата, според зам.-министър Лозана Василева, са: да не бъде усвоен годишния финансов ресурс, определен за прилагане на Националната програма; да не бъдат постигнати целите на Националната програма.