Среднощни преговори промениха de minimis за крави на 40 лева

Имало е и вариант бенефициентите на Преходната национална помощ да получат по 30 лв., а останалите – по 60. Животновъдите избрали субсидиите да са еднакви за всички

Телефонни разговори между МЗХГ и браншовици от животновъдни организации, проведени снощи, са приключили с решението помощта minimis да бъде коригирана от 60 на 40 лева за животно. Първата ставка бе обявена след Консултативния съвет по животновъдство в понеделник, 10 юни, когато бе решено още ставката за овце и кози да е 15 лева. После обаче е станало ясно, че бюджетът е недостатъчен.

Динко Иванов

Динко Иванов

„Още в понеделник бяха посочени две ограничения пред получаване на държавната помощ. Едната беше да не се подпомогнат животновъдите, които имат пасища по-големи от 15 декара на една животинска единица. А другата, която я чухме по-късно – да се отрежат и животновъдите, които получават преходна национална помощ“, обясни Господин Иванов, председател на УС на животновъдната организация в област Бургас и съпредседател на УС на Съюза на животновъдите в България. 

Тъй като са солидарен бранш, говедовъдите се обявили против рестрикцията спрямо бенефициентите на преходна национална помощ (ПНП), макар че не всички я получават. Така от министерството спешно подготвили два варианта. Вариант 1: de minimis по 60 лева за тези, които не взимат пари по ПНП и 30 лева за другите, които взимат. Вариант 2: По 40 лева на всички. „Аз, както и останалите колеги, избрах втория вариант“, посочи Господин Иванов. Към момента оповестената от МЗХГ дата за подаване на документи за помощта de minimis е 28 юни. За овце и кози подпомагането най-вероятно ще остане 15 лева.

Животновъдът коментира още и предложението на земеделското министерство за подписване на едногодишни договори с бенефициенти, на които им изтича 5-годишният период по три направления от мярка 10. Това са направленията, които касаят предимно животновъдния бранш, а именно: „Възстановяване и поддържане на затревени площи с висока природна стойност (ВПС-1)“, „Опазване на застрашени от изчезване местни породи, важни за селското стопанство“ и „Традиционни практики за сезонна паша на животните (пасторализъм)“. (Подобен шанс няма да бъде даден по направленията „Опазване на застрашени от изчезване местни сортове“, двете орнитологични направления за поддържане на местообитанията на зимуващи гъски и ливаден блатар, а също и на Царски орел и Египетски лешояд. Бенефициентите на „Контрол на почвената езозия“ с изтичащ през 2019 г. 5-годишен ангажимент също няма да продължат да ползват средства по мярка 10 – б.р.)

„Средствата по мярка 10 могат да стигнат за тези три направления, към които ние сме много чувствителни. Чест прави на министерството, че без да повдигаме въпроса, а ние щяхме да го повдигнем, получихме това предложение от тях“, каза Господин Иванов.

Той поясни още, че 76-те хиляди животновъдни обекта, които предстои да бъдат изчистени от системата ВетИс са на най-дребни стопанства, тип „заден двор“.

Служебно отписаните пък над 60 хил. животни са крави на възраст над 20 години и овце над 8 години.

 

 

 

Leave a Comment