55 са кандидатствали за държавната помощ за заготовка на плодове
Министерството ще направи регистър на търговците на плодове и зеленчуци и всеки извън него няма да има право да търгува
55 са кандидатствали за държавната помощ за оборудване, охлаждане и съхранение на плодове и зеленчуци до 10 юни, при която максималната субсидия за бенефициент е 120 хил. лв.. Бюджетът за 2019 г., който е 3,6 млн. лв., е надхвърлен, но Министерство на земеделието, храните и горите има готовност да го увеличи с близо 1 млн.лв. Това заяви министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева на вчерашното заседание на Консултативния съвет по овощарство и зеленчукопроизводство. Той започна в 14 часа и завърши малко след 18 часа. Вчера приключи едномесечният прием на заявления по помощта. Ще има нов през 2020 г.
Относно контрола по повод получаването на обвързаната подкрепа от хората, които произвеждат и продават, Десислава Танева бе категорична, че ще откликне на всички предложения, които са технически и ресурсно изпълними от администрацията. „Предстои да направим проверки на всички биопроизводители, за които има съмнения за нередности, ако и Вие имате списък с такива, те ще бъдат включени“, посочи пред браншовите организации земеделският министър.
По време на заседанието ресорният заместник-министър на земеделието, храните и горите Чавдар Маринов съобщи, че ще бъде въведено понятие „Пресен (Свеж)“ плод/зеленчук, в определен сезон, което е широко разпространено и в други страни-членки на ЕС. По отношение на нелоялната търговия и вносът на високо субсидирани плодове и зеленчуци от държави-членки на ЕС и трети страни, Чавдар Маринов посочи, че е важно да има регулация. Той съобщи, че в тази връзка, се работи за създаване на база данни с т.нар. идентификация на търговците на плодове и зеленчуци в общ регистър. „Търговците, които не присъстват в базата данни, няма да имат право да търгуват с плодове и зеленчуци“, каза още заместник-министърът Маринов.
Зам.-изпълнителният директор на БАБХ инж. Николай Роснев съобщи, че към момента се извършват проверки на контролно-пропускателните пунктове. „В никакъв случай не може да се твърди, че има нелегален внос на плодове и зеленчуци в страната“, категоричен бе той.
По време на вчерашното заседание бе представена и презентация за приемите по подмярка 4.2. Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти и мярка 10 „Възстановяване и поддържане на затревени площи с висока природна стойност“ от Програмата за развитие на селските райони (2014-2020 г.). По подмярка 4.2 има остатъчен бюджет от около 38 млн. евро, който ще позволи да бъдат подпомогнати още 79 проекта. Предварителният анализ показва, че 40 % от подпомогнатите, ще бъдат в Сектор „плодове и зеленчуци“.