Търговските споразумения на ЕС с трети страни увеличиха износа на аграрни храни
Компании от Дания и Холандия експортират говеждо месо за Южна Корея, а от Испания и Полша на птиче месо за Южна африка
През 2018 г. износът от ЕС и вносът от партньори по търговско споразумение показаха положителни развития с продължителен растеж съответно от 2% и 4,6% при силен резултат от износа на селскостопански храни, произведени в ЕС, според годишния доклад на Европейската комисия за прилагането на търговските споразумения, публикуван днес. Разрастващата се мрежа на търговски споразумения в ЕС създава икономически възможности за работниците в цяла Европа, като над 36 милиона работни места се подпомагат от износ за страни извън ЕС. ЕС регистрира излишък от 84,6 милиарда евро в търговията със стоки с партньорите си по търговското споразумение, в сравнение с общия си дефицит в търговията с останалата част от света, около 24,6 милиарда евро.
Износът на селскостопански храни в ЕС за търговски партньори продължи да нараства с общо увеличение от 2,2% в сравнение с предходната година. Износът на селскостопански и хранителни продукти за Южна Корея също натрупа плюс от 4.8%. Заслужава да се отбележи и износът на селскостопански храни за Грузия, Молдова и Украйна, който нарасна с 11% в сравнение с 2017 г .
Докладът показва, че през първата пълна календарна година (2018 г.) от прилагането на търговското споразумение между ЕС и Канада двустранната търговия със стоки е нараснала с 10.3%, а търговският излишък на ЕС с Канада се е увеличил с 60%. Износът на селскостопански храни в ЕС за Канада (представляващ 9% от общия износ за ЕС) е нараснал със 7%.
Освен това, след интензивни дискусии в съвместните комитети, създадени по силата на различните търговски споразумения, няколко държави партньори премахнаха пречките пред търговията, като по този начин позволиха на повече компании от ЕС да се възползват изцяло от възможностите, които тези споразумения предлагат. Датските и холандските фермери например ще могат да изнасят говеждо месо в Южна Корея, докато Полша и Испания ще могат да изнасят птиче месо в Южна Африка.
Докладът също така изследва въздействието на разпоредбите, включени в специалните глави „Търговия и устойчиво развитие“ (TSD), които са част от всички съвременни търговски споразумения на ЕС. Тези глави имат за цел да ангажират търговски партньори за прилагане на международните правила за труда и околната среда, включени в многостранни екологични споразумения или конвенции на Международната организация на труда (МОТ). Последните постижения преди влизането в сила на съответните споразумения включват ратифицирането от Мексико и Виетнам на Конвенция 98 на МОТ относно правата за организиране и колективно договаряне. Освен това споразуменията с Виетнам, Япония, Сингапур, Меркосур и Мексико включват засилени ангажименти за ефективно прилагане на Парижкото споразумение за изменението на климата.
През 2018 г. и 2019 г. ЕС също предприе няколко действия по принудително изпълнение съгласно своите търговски споразумения, включително по отношение на трудовите стандарти. Наред с другите примери, ЕС поиска комисия след неспособността на Южна Корея да ратифицира конвенциите на МОТ за правата на работниците, по-специално свободата на сдружаване и колективното договаряне.