Д.Танева: До края на годината ще преведем над 1 млрд. лв. към фермерите
Едни от най-богатите хора в страната са направили горските заменки
Всички бенефициенти, които са изпълнили бизнесплановете си за кущите за гости под 20%, ще върнат цялата субсидия
Гражданите на ЕС и без законови промени могат да придобиват земеделска земя чрез регистриране на местни юридически лица
За пръв път до края на тази година държавата ще се разплати на 100% в животновъдите. Преходната помощ за овце и кози майки ще бъде изплатена на 7 хил. фермери според решение на последното заседание на УС на ДФ „Земеделие“. В първата седмица на декември животновъдите, които получават обвързана подкрепа, ще имат субсидиите си. Това заяви тази сутрин пред бТВ земеделският министър Десислава Танева. Към плащанията, които предстоят до края на годината, тя изброи още субсидията за площ и компенсаторните плащания за необлагодетелстваните райони. Вече са преведени 72 млн. лв. помощ за акциза, който е наложен върху газьола. Общо над 1 млрд. лв. ще са плащанията до края на 2019 г., обобщи министърът.
По темата за горските заменки, Десислава Танева отбеляза, че от тях са се възползнали едни от най-богатите хора в страната, а също и три общини, макар че при тях сумите, които трябва да доплащат са в малък размер. Министърът посочи, че горски заменки са се извършвали и преди 2007 г., но тогава България не е била член на ЕС и нашето законодателство не е било съобразено с европейското. Изброените 103 заменки са се случили от 1 януари 2007 г. до края на януари 2009 г. С идването си на власт, ГЕРБ първо е наложила мораториум върху тези процедури. След това е променил Закона за горите, така че да не е възможно извършването на заменки.
Министър Танева се съгласи, че някои от фирмите, които са се възползвали от възможността да извършат изгодни заменки, вече са обявили фалити или са в несъстоятелност. Тя посочи, че оттук нататък въпросът е в ръцете на правораздаването. Възможно е да има и разваляне на сделки. Според министъра, всички ходове, които предприема ведомството, за да изправи тази несправедливост, са облечени в закони. Процесът с възстановяване на неправомерно получената държавна помощ ще е дълъг и ако следващото управление, което и да е то, има воля, може да доведе нещата докрай.
Относно къщите за гости, от които министерството ще търси 46 млн. лв. като сакнции за събиране, Десислава Танева обясни, че 43,1 млн. лв. са наложените глоби за 100% възстановяване на субсидиите от бенефициери, които са изпълнили заложените бизнес планове под 20 на сто или пък са наели по-малко служители от обещаните в проектите. Имало е и 15 къщи за гости, които въобще не са функционирали по предназначение.
С проверките на всички къщи за гости, които все още са в мониторингов период, ние направихме нещо, което нито една друга държава член на ЕС не е правила досега, добави земеделският министър. Тя поясни, че е предприела този ход, защото счита, че така е справедливо. Десислава Танева припомни, че още в първия й мандат като министър е решила да не се отваря мярката за къщи за гости, тъй като вече е имало доста сигнали за злоупотреби. В разговора стана дума и за „къщата“ на фолк изпълнителя Милко Калайджиев, който също ще трябва да възстанови към 300 хил. лв. Колко бързо фонд „Земеделие“ ще получи плащания на наложените санкции, зависи от бързината на правораздавателната система, тъй като може би всички бенефициери ще обжалват глобите, каза Танева.
По повод текстове в Законопроекта за земеделските земи, които разрешават покупката на ниви от чужденци, министърът уточни, че тази възможност се отнася само за граждани и фирми от ЕС. За чужденци от трети страни забраната ще остане. министърът посочи, че и без друго е било възможно чужди граждани да придобиват земи, ако се регистрират като местни юридически лица. Танева припомни, че ЕК ще наложи санкция на страната, ако забраната от 2014 г. не отпадне.
На въпроса дали Африканската чума по свинете вече е обладяна в страната, министърът отговори, че досега няма държава, засегната от болестта, която да е напълно свободна от вируса. Танева благодари на малките свиневъди, които са ликвидирали през лятото личните стопанства и така са помогнали за ограничаване на разпространението на чумата. Тя каза още, че страната изостава от плана за депопулиране на дивите свине. Той включва изтребването на 80 хил. глигани, а до момента са унищожени 20 хиляди. Горските служители, които са ловци, имат задължението всяка събота да излизат на лов за диви свине. Ще направим всичко възможно да удължим срока за ловуване, посочи още министърът.