Уникална машина за розопроизводители ще покаже институт „Пушкаров“ на Агра 2020
Институтът за космически изследвания ще представи система за дистанционно определяне състоянието на посевите. Добруджанският институт презентира собствен хибрид царевица на изложбата
Единствената в света многофункционална машина за обработка на насаждения с рози ще направи своята премиера по време на Международната селскостопанска изложба „Агра 2020“. Наред се нея ще бъдат показани над тридесет новости от 19 до 23 февруари в Международен панаир Пловдив.
Уникално техническо решение позволява с машината да се пръска, да се прави резитба, да се бере и транспортира цвят от маслодайна роза. Разработката е на учени от институт „Никола Пушкаров“. Те предлагат и иновативен метод за очистване на земеделски земи от тежки метали. Използват се растения, които извличат вредните наноси.
Най-значимото научно-приложно постижение на Институт за космически изследвания и технологии за 2019 г. също ще бъде показано за първи път на „Агра“. Това е интегрирана система за дистанционно определяне на състоянието на посеви, която е новост от европейски мащаб. Земеделските земи се заснемат с дрон, а информацията се записва и анализира в сървър. Европейска новост е и платформата за електронна търговия със зърнени, маслодайни и бобови култури, разработена от българска компания.
На „Агра 2020“ ще бъдат презентирани сортове растения, които са създадени от научни институти в състава на Селскостопанската академия и са новост за нашия пазар.
Сред тях е първият български хибрид слънчоглед, в който чрез селекция са включени гени за устойчивост срещу паразита синя китка. Новият сорт е високопродуктивен и високомаслен, подходящ за отглеждане в цялата страна. Той е постижение на Добруджански земеделски институт – Генерал Тошево, който предлага и зимен фуражен ечемик за биопроизводство. Нов сорт ечемик, чиито предимства са продуктивността, хранителната стойност и устойчивостта спрямо болести и суша, е разработил Институтът по земеделие в Карнобат.
Четири вида царевични хибриди са създадени с цел да осигурят стабилност на добивите при различни условия на отглеждане и много добър рандеман. Те са дело на Института по царевицата в Кнежа.
Специалистите от областта на селското стопанство ще видят също последно поколение технологии, дигитални решения за фермите, техника, инвентар, семена и посадъчен материал, торове и препарати от водещи компании, участващи в „Агра 2020“.
Акцент на изложението тази година е животновъдството. За първи път ще бъдат показани бикове от най-известните в света месодайни породи, като елитните екземпляри всеки ден ще дефилират в специален ринг.
Очаква се над 40 000 посетители да разгледат Международната селскостопанска изложба, а трима от тях ще спечелят наградите, осигурени от Международен панаир Пловдив. В него по същото време се провеждат престижните изложения „Винария“ – за лозарство и винарство, „Фудтех“ – за хранителната индустрия, и „Вкусове от Италия“.