Бойко Борисов: Когато дойде Жан Виденовата зима, не искам да съм жив
Европейската солидарност се разби на пух и прах, още повече, че не е приет бюджетът за следващия програмен период, каза премиерът
Силно огорчен от днешното изявление на президента Румен Радев, премиерът Бойко Борисов говори в продължение на повече от час за ситуацията в страната във връзка с пандемията от коронавирус. Министър-председателят определи думите на Радев като удар в гърба, като егоцентризъм и популизъм. В края на речта си, Борисов припомни поговорката: „Не пожелавай жената на ближния си, защото може да стане твоя“, замествайки „жената“ с „властта“. Той напомни неведнъж за кризите, които са се стоварвали върху държавата при управлението на БСП, като накрая каза: „Когато дойде Жан Виденовата зима, не искам да съм жив да я гледам.“
Премиерът подхвърли между другото за вариант, в който при пик на болестта броят на заразените може да достигне 4 хиляди души.
„Бил съм винаги добър стопанин“, заяви Борисов по повод предложенията на опозицията да се похарчат повече пари от държавния резерв в полза на хората и бизнеса. Той обърна внимание, че за да съществува държавата и след кризата, парите трябва да се разпределят така че да има най-напред за лекари, лаборанти, полиция и въобще хората на „първа линия“, после за пенсионерите, социално слабите и безработните, след това за бизнеса. Каза, че е абсолютно наясно, че помощта към фирмите е критично важна, но посъветва работодателите да помогнат със собствени средства, за да задържат служителите си. „Да продадат някои от автомобилите от автопарковете си, за да запазят хората. А не да се връщат от френските ски курорти, където са изхарчили по няколко стотин хиляди евра, и веднага да търсят пари от правителството заради кризата.“
Борисов поясни, че включването на армията в овладяване на коронавирусната зараза ще е само в краен случай, когато МВР се умори и не може да се справи. „Дай Боже да ни се размине“, пожела той.
Според министър-председателя най-важно е единството в страната“ „Един за всички, всички за един“, цитира мускетарския девиз Борисов. „През криза се минава с лишения, усилия и единство. Колкото е важен докторът на първа линия, толкова е важна и шивачката, която прави маски“, заяви той.
Относно възможността на държавата да подпомогне хората, които вече са съкратени от работа и нямат средства да си платят наема или вноската по кредита, Бойко Борисов обясни, че това ще се решава според продължителността на заразата. „Ако е един месец, плановете ще са едни. Ако продължи три месеца, ще са други, ако е 6 месеца, ще са трети. Никой не може да каже какво ще се случи, ако пандемията се проточи за година.“
Българското производство е силно обвързано най-вече с европейското. В страната ни има 250 завода, които правят авточасти за чужди автомобилостроители. В момента производството е спряло. „Ако големите държави закъсат, това ще се отрази и на нас. Затова стискаме парите. Седем милиарда могат да се изхарчат за три дни. А след това – какво“, попита той. „Да си тръгна и да кажа на тези след мен – Оправяйте се!“ Борисов посочи, че в днешната ситуация държавата няма да може дори да изтегли кредит. „А ако вземем от Международния валутен фонд, залагаме държавата. Затова моята задача е да стискам докрай.“
На въпрос дали ЕК вече е превела на България 1,5 млрд. евро за борба с коронавируса, Бойко Борисов се развесели. Премиерът обясни, че Комисията няма да подпомага държавите членки най-малкото заради това, че все още няма приет бюджет. Брюксел обаче е разрешил неизразходените средства от структурните и инвестиционните фондове да се използват срещу Covid-19 вместо за „зелената сделка“, каквото е било първоначалното решение на ЕК. По сметки на вицепремиера Томислав Дончев, по тази линия България ще разполага с 400-500 милиона. „Това е, братко, ситуацията“, обърна се към задалия въпроса репортер Борисов.
Той допълни „с прискърбие“, че европейската солидарност се е разбила на пух и прах след коронавируса.
В края на речта си, която Борисов сравни със спектаклите-монолози на Камен Донев, премиерът отново призова за обединение, „за да можем да преминем през кризата“.